Toruń. Ponad 2 tys. dodatkowych patroli na ulicach. "Zdarzają się osoby, które trzeba zdyscyplinować"

Jeszcze w tym miesiącu na ulicach Torunia pojawią się dodatkowe patrole policji, finansowane przez miasto. - Toruń to miasto z olbrzymią liczbą gości, z czego jesteśmy dumni. Zdarzają się jednak wśród nich osoby, które trzeba po prostu zdyscyplinować - mówi prezydent miasta.
Zobacz wideo

Na 2250 dodatkowych patroli policji urząd miasta wyda w tym roku 675 tys. złotych. Zdaniem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, to dobra inwestycja w spokój i bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów. - Toruń to miasto z olbrzymią liczbą gości, z czego jesteśmy dumni. Zdarzają się jednak wśród nich osoby, które trzeba po prostu zdyscyplinować. Te dodatkowe patrole policyjne mają olbrzymie znaczenie - wyjaśnia prezydent.

Patrole zmotoryzowane i piesze pojawią przede wszystkim na starówce, w Śródmieściu i na Rubinkowie. Będą patrolować okolice głównie po południu, wieczorem i w nocy. Znajdą się w nich policjanci z prewencji, którzy sami się do patrolowania zgłoszą. - Funkcjonariusze pracują w systemie 12-godzinnym, więc nie będzie problemu, żeby mogli uczestniczyć w tej dodatkowej służbie - mówi Komendant Miejski Policji w Toruniu insp. Maciej Lewandowski.

- Staramy się na bieżąco reagować na potrzeby. Co miesiąc spotykam się z dyrektorem Wydziału Ochrony Ludności oraz Komendantem Straży Miejskiej i na bieżąco analizujemy, gdzie jest potrzeba skierowania tych patroli, na przykład na różne wydarzenia czy imprezy. Tutaj jesteśmy bardzo elastyczni - dodaje.  

Będą nowe policyjne auta

W tym roku miasto sfinansuje również zakup policyjnych samochodów. Jak poinformował Michał Zaleski, magistrat przeznaczy na to 250 tys. złotych. - Chcemy usprawnić tempo i szybkość reagowania policji na terenie Torunia - przekonuje prezydent.

Jak informuje z kolei Komendant Miejski Policji, będą to prawdopodobnie dwa nieoznakowane i dwa oznakowane pojazdy typu SUV. Trafią do toruńskich policjantów pod koniec roku. - Przekazałem już informację do Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz do Komendy Głównej. Za te nowe pojazdy bardzo dziękuję - mówi Lewandowski.    

Zatrzymano 95 sprawców przestępstw i 49 poszukiwanych przez policję

O tym, że patrole są potrzebne świadczą statystki za 2021 rok. Właśnie podczas takich dodatkowych służb funkcjonariusze wylegitymowali prawie 10 tys. osób i podjęli 3248 interwencji. - Nałożono 1300 mandatów, dokonano 3787 kontroli pojazdów, zatrzymano 95 sprawców przestępstw, w tym 19 nietrzeźwych kierujących. Zatrzymano też 49 osób poszukiwanych i doprowadzono do wytrzeźwienia 66 osób - wylicza Lewandowski. 

Dodatkowe patrole policji pojawią się na ulicach Torunia jeszcze w lutym i będą dbać o bezpieczeństwo mieszkańców do końca tego roku.

DOSTĘP PREMIUM