Łódź. 150 kierowców na kwarantannie. MPK ogranicza kursowanie niektórych linii autobusowych

Omikron zbiera żniwo wśród kierowców autobusów miejskich w Łodzi. Na zwolnieniach jest ponad 100 osób. MPK musiało wprowadzić zmiany w rozkładach jazdy. - Jeśli sytuacja się unormuje, wrócimy do tego, co było. Na razie trudno powiedzieć, ile tygodni to potrwa - mówi rzecznik.
Zobacz wideo

Średnio tygodniowo na zwolnieniach jest 150-160 kierowców miejskich autobusów. Stanowi to od 9 do 11 procent wszystkich prowadzących w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. - Wielu z nich przebywa na zwolnieniach lekarskich z powodu kwarantann i izolacji. Są też zwolnienia lekarskie z powodu innych chorób. Pandemia dotyka nas w sposób szczególny, bo nasi kierujący nie mogą wykonywać swojej pracy zdalnie - mówi Piotr Wasiak, rzecznik łódzkiego MPK.

W poniedziałek (7 lutego) zmieniły się rozkłady jazdy siedmiu linii. Chodzi o autobusy o numerach: 55, 59, 62, 64A, 64B, 80, 86B. Całkowicie zawieszona została linia 86A. Linie, na których wprowadzono zmiany, zostały wybrane wspólnie z Zarządem Dróg i Transportu. - Staraliśmy się, aby zmiany były jak najmniej uciążliwe dla pasażerów. Przede wszystkim ograniczyliśmy częstotliwość kursowania autobusów, czyli przyjadą one na przystanek nie co 15, a co 20 minut - wyjaśnia Wasiak.

Nowe rozkłady jazdy mają obowiązywać do odwołania. - Jeśli sytuacja unormuje się, wrócimy do tego, co było. Na razie trudno powiedzieć, ile tygodni to potrwa - dodaje rzecznik.

Przy obecnych problemach z obsadą kierowców autobusów plusem jest to, że z komunikacji miejskiej nie korzystają teraz uczniowie. Klasy 5-8 szkół podstawowych i wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych są na zdalnym nauczaniu. Oprócz tego już od najbliższego weekendu w województwie rozpoczną się ferie zimowe. - Oznacza to mniejsze zapotrzebowanie na korzystanie z komunikacji miejskiej - twierdzi rzecznik MPK Łódź. 

Kierowcy poszukiwani

Aby chronić kierowców przed szybko roznoszącym się omikronem, pod koniec stycznia w komunikacji miejskiej wprowadzono nowe obostrzenia. Wróciły strefy buforowe. Zamknięto dla pasażerów dostęp do kabiny kierowcy oraz wyłączono z użytkowania miejsca znajdujące się blisko niej.

Problemów ze zbyt wysoką liczbą nieobecnych w pracy nie ma - przynajmniej na razie - wśród motorniczych prowadzących łódzkie tramwaje. Tutaj nie wprowadzono żadnych zmian w rozkładach jazdy.

MPK Łódź z brakiem chętnych do kierowania pojazdami komunikacji miejskiej boryka się od dłuższego czasu. Dlatego intensywnie poszukuje pracowników. - Nie jest to tylko związane z pandemią - mówi rzecznik Wasiak. - Obecnie również prowadzimy nabór kierujących - dodaje. Każdy, kto chciałby się zgłosić, musi mieć ukończone 24 lata i posiadać co najmniej prawo jazdy kategorii B. Nie trzeba mieć uprawnień na prowadzenie autobusów. Spółka oferuje darmowy kurs kategorii D. Jeśli chodzi o zarobki - zgodnie z informacją zawartą w ogłoszeniu, kierowcy MPK-Łódź zarabiają miesięcznie średnio 5900 złotych brutto (wraz z premiami).  

Kilka dni temu informowaliśmy także, że z powodu dużej liczby zachorowań wśród pracowników Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, spółka podjęła decyzję o odwołaniu niektórych połączeń.

DOSTĘP PREMIUM