Łódzkie w końcu rozpoczęło ferie. "Uczniowie w mieście na pewno nie będą się nudzić"

Uczniowie z Łódzkiego w końcu doczekali się ferii zimowych. Ten, kto nie wyjedzie, znajdzie w mieście różne atrakcje. Będą warsztaty ekologiczne, spektakle teatralne czy zajęcia z samoobrony. Wzmożone kontrole przy okazji ferii zapowiada też policja.
Zobacz wideo

Dzieci i młodzież z województwa łódzkiego musiały w tym roku najdłużej czekać na zimowy wypoczynek. Zaczęły go w poniedziałek - razem z uczniami z lubelskiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Do zajęć wrócą 28 lutego, już stacjonarnie.

Z drugiej strony miasto miało dużo czasu, by uczniom spędzającym ferie zimowe w Łodzi zorganizować szereg atrakcji. I nie zawiodło. - Uczniowie na pewno nie będą się nudzić. Jeśli ktoś będzie chciał, to znajdzie coś dla siebie. Począwszy od półkolonii, przez udział w warsztatach czy zajęciach zachęcających do aktywności fizycznej - mówi Grzegorz Gawlik z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi.

Półkolonie organizują 32 szkoły i placówki edukacyjne. Są one skierowane dla uczniów klas 1-4. Propozycję dla dzieci ma też EC1 Łódź (miejska instytucja kultury). Tutaj pierwszy turnus będzie poświęcony tematyce kosmicznej i astronomicznej, a drugi to zaproszenie do świata biologii i ekologii. - Polecamy też zwiedzanie wystawy "Gwiezdne Historie". Znalazły się na niej postacie, pojazdy, kultowe statki kosmiczne i roboty - zachęca Michał Kędzierski z EC1 Łódź.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania z kolei przygotowało dla uczniów warsztaty ekologiczne, dotyczące selektywnej zbiórki odpadów. - To wiedza podana w najciekawszej formie, czyli przez zabawę. Będziemy segregować odpady, aktywizując wszystkie szare komórki oraz partie mięśni, gdyż segregacja będzie na czas - mówi Aleksandra Stasiak z MPO.

Atrakcje przygotowały również łódzkie teatry. Można brać udział w warsztatach i przychodzić na spektakle dla dzieci. Najmłodszych zapraszają m.in. Teatr Lalek Arlekin i Teatr Pinokio. Muzeum Kinematografii zaprasza natomiast na zwiedzanie wystawy "Kostiumy filmowe" połączone z warsztatami. Można również spędzić ferie w Łodzi na sportowo. Bogatą ofertę zajęć przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W programie są m.in. zajęcia z samoobrony.

Kontrole policji

Wraz z początkiem ferii również policja zapowiada wzmożone działania. Po pierwsze - więcej kontroli drogowych. - Kierowców będziemy badać pod kątem trzeźwości. Będziemy sprawdzać, czy dzieci są prawidłowo przewożone oraz zwracać uwagę na prędkość - informuje st. asp. Marzanna Boratyńska z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

Po drugie - rozpoczęto też kontrole autokarów. Stałym punktem jest parking przy alei Unii Lubelskiej. Kontrole odbywają się też w innych miastach województwa. Ich lista dostępna jest na stronie internetowej łódzkiej policji. Kontrole prowadzone są wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego. Trzeba się na nie umówić z dwudniowym wyprzedzeniem. 

Gdzie się zgłosić w razie choroby?

Co jeśli w trakcie ferii zimowych złapie nas choroba albo doznamy jakiegoś urazu? Jeśli będziemy na miejscu - powinniśmy, standardowo, zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Łódzki NFZ podpowiada też, gdzie szukać pomocy, jeżeli jesteśmy na wyjeździe. Możliwości jest kilka.

Z lekarzem, pielęgniarką i położną można bezpłatnie skonsultować się przez Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Działa ona pod bezpłatnym numerem 800-137-200 w godzinach 18-8 od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta, czyli poza godzinami pracy POZ. - Możemy też zgłosić się na konsultację w ramach TPK przez elektroniczny formularz. Po jego wypełnieniu, w ciągu trzech godzin, skontaktuje się z tobą pielęgniarka, a w razie potrzeby lekarz - wyjaśnia Magdalena Góralczyk.

Jeśli czujemy się źle, mamy temperaturę, ból gardła lub inną dolegliwość, powinniśmy skontaktować się z najbliższą przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej w miejscowości, w której aktualnie przebywamy.

DOSTĘP PREMIUM