Warszawa. Koniec stref buforowych w komunikacji miejskiej. Ale maseczki i dystans dalej obowiązują

Koniec ze specjalnie wydzielonymi strefami buforowymi w komunikacji miejskiej w stolicy. W autobusach i tramwajach pasażerowie mogą już korzystać ze wszystkich drzwi i zajmować miejsce także blisko kabiny kierowcy lub motorniczego.
Zobacz wideo

Od poniedziałku w autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej nie ma już biało-czerwonych taśm oznaczających strefy buforowe, które oddzielały pasażerów od kierowców i motorniczych. Zostały wprowadzone 1,5 miesiąca temu ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19. We efekcie nie można było korzystać z pierwszych drzwi w autobusach i tramwajach ani zajmować kilku miejsc najbliżej kabiny kierowcy czy motorniczego. Teraz to się zmieniło

Urzędnicy Zarządu Transportu Miejskiego podkreślają jednak, że zlikwidowanie stref wydzielonych nie oznacza, że znoszone zostają wszystkie epidemiczne zasady. Nadal pasażerowie komunikacji miejskiej są zobowiązani do zakrywania ust i nosa maseczką oraz do zachowania bezpiecznego dystansu.

Testy nowych siedzeń

Urząd miasta zapowiedział też, że pilotażowo - w kilkunastu pojazdach komunikacji miejskiej - będą testowane nowe obicia siedzeń - pokryte ekologiczną skórą

"Na czerwone i szare siedzenia można usiąść i samemu je przetestować w dwóch solarisach Miejskich Zakładów Autobusowych oraz w dwóch solarisach Komunikacji Miejskiej Łomianki. Teraz dołączyły do nich tramwaje" - poinformowali urzędnicy ZTM. Nie podali tras, na jakie będą wyjeżdżać pojazdy z nowymi siedzeniami. Wyjaśnili jedynie, że będą to trasy "różne", żeby jak najwięcej osób w różnych częściach miasta miało okazję przetestować fotele i podzielić się z urzędem swoją opinią. 

Nowe pokrycie ma być łatwym sposobem na cotygodniową dezynfekcję tramwajów i autobusów. Ze względu na pandemię wszystkie pojazdy przechodzą ozonowanie lub nanoszenie powłok elektrostatycznych. Ponadto wszystkie elementy, z których korzystają pasażerowie - jak na przykład poręcze czy kasowniki - są na bieżąco dezynfekowane.

DOSTĘP PREMIUM