Łódź. Proszą o 1 procent dla lokalnych organizacji. "Obecny rok jest newralgiczny"

Jeszcze półtora miesiąca zostało na złożenie zeznania podatkowego. Miejscy radni i urzędnicy apelują do mieszkańców Łodzi, aby swój 1 procent przekazywali organizacjom działającym lokalnie. - Zmobilizujmy się i przekażmy je teraz, dopóki możemy - mówią radni.
Zobacz wideo

Władze miasta i województwa zachęcają, aby mieszkańcy oddawali swój 1 procent podatku tym, którzy działają dla dobra Łodzi i regionu. Chodzi też o to, aby pieniądze wspierały osoby, które potrzebują pomocy, a są blisko nas, w myśl zasady: "Tutaj żyjemy, tu pracujemy, tu zostawmy 1 procent naszego podatku".

- Już po raz jedenasty łódzka Rada Miejska przyjęła apel do mieszkańców naszego miasta, aby przekazywać 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego działających w Łodzi. W tym roku apelujemy także o przekazywanie jednego procenta organizacjom pomagającym walczącej Ukrainie - mówi radny Mateusz Walasek.

W Łodzi istnieje 207 takich organizacji. W województwie łódzkim jest ich ponad 400. - Jest to istotne, aby pieniądze pozostały w Łodzi. Łódzkie organizacje działają na rzecz naszego miasta na bardzo wielu płaszczyznach. Zajmują się kulturą, zdrowiem, przestrzenią publiczną. Współpracują z dziećmi, seniorami i osobami z niepełnosprawnościami. Wybór jest naprawdę duży - przekonuje Emilia Susniło-Gruszka, inna łódzka radna.

"Obecny rok jest newralgiczny"

W wielu przypadkach pieniądze można przekazać konkretnej osobie objętej pomocą fundacji. Wtedy w zeznaniu podatkowych trzeba wpisać cel szczegółowy.

- Obecny rok jest newralgiczny. W przyszłym roku Polski Ład spowoduje, że część osób nie będzie mogło przekazać dużych kwot na organizacje. Zmobilizujmy się i przekażmy je teraz, dopóki możemy - mówi Małgorzata Bartosiak-Sikorzyńska, radna miejska.

Do urzędów skarbowych w województwie łódzkim wpłynęło już ponad 330 tys. zeznań, to jest dopiero około 32 proc. wszystkich oczekiwanych informacji. Wiele osób nie musi nic robić, ponieważ część zeznań automatycznie zatwierdzi Krajowa Administracja Skarbowa. Większość podatników korzysta z rozliczenia przez internet. Dzięki temu otrzymują szybciej zwrot nadpłaconego podatku. PiT-y musimy złożyć do 2 maja.

DOSTĘP PREMIUM