"Wojtuś" już przejechał nowym odcinkiem metra w Warszawie. A kiedy przejadą mieszkańcy?

Na przełomie marca i kwietnia mają się rozpocząć testowe przejazdy pociągów na nowym - bemowskim - odcinku drugiej linii metra w Warszawie. Na razie przejechał tamtędy skrajnik "Wojtuś", by pousuwać wszelkie przeszkody, o które mógłby zahaczyć właściwy pociąg.
Zobacz wideo

Metro Warszawskie zapowiedziało, że między końcem marca a początkiem kwietnia rozpoczną się przejazdy testowe pociągów na bemowskim odcinku. Najpierw jednak przez tunele musiał przejechać tzw. skrajnik, który weryfikuje prawidłowość torów i wnętrza tunelu. 

Jak podaje w komunikacie Metro Warszawskie, skrajnik - nazwany przez pracowników "Wojtusiem" - rozpoczął swoją pracę w tunelu pomiędzy funkcjonującą stacją C06 Księcia Janusza, a budowaną C05 Ulrychów na linii M2. Z prędkością kilku kilometrów na godzinę jechał pchany przez drezynę w kierunku torów odstawczych za stacją C04 Bemowo.

 

Wiadomo, że testy nie przeszły całkiem gładko. Urzędnicy podali, że podczas sprawdzania tuneli na Bemowie wykryto miejsca drobnych kolizji - było to na przykład tymczasowe ogrodzenie w części technicznej stacji albo zbyt wysunięte oznakowanie dla maszynistów. Co ważne, spółka zapewnia, że tego typu przeszkody są na bieżąco usuwane i nie wpływają na terminy oddania stacji czy funkcjonowanie budowy.

Nowe stacje po zachodniej stronie mają zostać otwarte 11 czerwca - taką informację przekazał jakiś czas temu branżowy portal transport-publiczny.pl, powołując się na dwa niezależne źródła. Metro Warszawskie tego nie potwierdziło. Podało jedynie, że zgodnie z harmonogramem, prace na tym odcinku powinny zakończyć się w lipcu.

Przypomnijmy - jest to najkrótszy odcinek drugiej linii - składa się tylko z dwóch stacji: C05 Ulrychów - przy Wola Parku oraz C04 Bemowo - przy skrzyżowaniu Górczewskiej z Powstańców Śląskich.  

Trzy stacje na Targówku

Kończą się też prace na odcinku metra po wschodniej stronie Wisły. Podziemna kolejka na razie dojeżdża tam do stacji Trocka. Niebawem otwarte mają zostać trzy kolejne stacje: C19 Zacisze - pod ul. Figara, w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną; C20 Kondratowicza - przy skrzyżowaniu Malborskiej i Kondratowicza oraz C21 Bródno po wschodniej stronie skrzyżowania Kondratowicza i Rembielińskiej.

Zgodnie z harmonogramem prace na tym odcinku miałyby się zakończyć w sierpniu, a otwarcie zaplanowano we wrześniu. 

Konsultacje społeczne ws. nowych tras autobusów

W związku ze zbliżającym się końcem budowy - miasto rozpoczyna konsultacje społeczne dotyczące zmiany tras autobusów po otwarciu metra. Pierwsze spotkania, na których prezentowane będą wstępne projekty, odbędą się już we wtorek (22 marca) - dla Bemowa i Ursusa oraz w czwartek (24 marca) - dla Targówka i Białołęki. 

Propozycje ws. usprawnienia komunikacji po otwarciu metra można składać mailowo do 7 maja, a przez cały kwiecień będą odbywały się spotkania konsultacyjne dla mieszkańców. Część z nich będzie miała charakter zdalny. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie urzędu miasta.

DOSTĘP PREMIUM