Warszawa. Ośrodki wypoczynkowe dla uchodźców z Ukrainy? "Na pewno to lepsze obiekty niż hale targowe"

Warszawa ma obiekty wypoczynkowe, w których mogłaby ulokować uchodźców - przekonują aktywiści z Miasto Jest Nasze i twierdzą, że w komfortowych warunkach schronienie znalazłoby kilkaset osób. Stołeczny ratusz twierdzi jednak, że to nieopłacalne, poza tym przeznaczenie dla tych miejsc jest inne.
Zobacz wideo

Aktywiści z Miasto Jest Nasze przypominają, że Warszawa dysponuje sześcioma ośrodkami wypoczynkowymi w całym kraju. Znajdują się w takich miejscach jak: Kazimierz Dolny, Sromowce Wyżne w Małopolsce, Mielno, Maróz na Mazurach, Gawrych Ruda na Podlasiu i Stręgielek na Mazurach.

Łącznie w tych ośrodkach znajduje się ponad 700 miejsc. "W obliczu ogromnego napływu uchodźców uciekających przed rosyjskimi bombami spadającymi na Ukrainę, te ośrodki mogą stać się bezpieczną przystanią dla części uchodźców" - przekonują aktywiści. - To są obiekty całoroczne, na bieżąco remontowane. Uważamy, że poza sezonem wypoczynkowym, skoro mamy wielu uchodźców w Warszawie, to moglibyśmy ich tam ulokować. Na pewno są to lepsze obiekty niż na przykład hale targowe - uzupełnia w rozmowie z nami Jan Mencwel z Miasto jest Nasze.

Jest inne zastosowanie tych ośrodków

Urzędnicy potwierdzają istnienie tych ośrodków i znają apel działaczy MJN, ale odnoszą się do niego z rezerwą. - Władze miasta stołecznego Warszawy na razie nie biorą tego pomysłu pod uwagę. Twierdzą, że uchodźcy chcą pozostać w okolicach dużych miast i tutaj szukać podstawowych środków do życia - mówi nam rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk. - Są to ośrodki przeznaczone dla dzieci i młodzieży z naszych szkół, które właśnie teraz rozpoczynają sezon wycieczek i wyjazdów. Nie będziemy odbierać dzieciom ośrodków nawet w tak szczytnym celu, jak stworzenie miejsc dla uchodźców - dodaje. 

Miasto zwraca nam także uwagę, że obiekty te wymagałyby odpowiedniej infrastruktury dla zgromadzonych tam osób, ale też transportu i zapewnienia wyżywienia na nieznany na razie okres, w którym uchodźcy będą przebywać w Polsce.

DOSTĘP PREMIUM