Pomagają młodszym kolegom pokonać lęk społeczny. "To, co dzieje się na świecie, nie pozostaje bez wpływu na nas wszystkich"

Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej postanowili pomóc młodszym kolegom poradzić sobie z lękiem społecznym. Przy wsparciu ekspertów prowadzą warsztaty i specjalny profil w mediach społecznościowych. - Pandemia i to, co teraz dzieje się na świecie, nie pozostaje bez wpływu na nas wszystkich, dlatego uznaliśmy, że to bardzo ważna tematyka - mówią.
Zobacz wideo

Wykłady są częścią projektu "Poznać e(moc)je" realizowanego w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii". Uczniowie drugiej klasy liceum wychodzą w ten sposób naprzeciw swoim nieco młodszym kolegom, zachęcając ich do obserwacji swoich stanów i zachowań. Wyjaśniają im, co może różnego rodzaju problemy psychiczne wywoływać i jak sobie z nimi poradzić. Jednym z tematów poruszanych podczas spotkań z młodzieżą jest lęk społeczny.

- To problem, który w różnym natężeniu dotyka obecnie bardzo wielu młodych ludzi - mówi Michał Malinowski, uczeń V LO. - Pandemia i to, co teraz dzieje się na świecie, nie pozostaje bez wpływu na nas wszystkich, dlatego uznaliśmy, że to bardzo ważna tematyka - dodaje.

Niektórzy uczniowie nie byli w stanie wrócić po lockdownie do szkoły

- Lęk społeczny pogłębił się po pandemii. Obserwuję to choćby wśród naszych uczniów - mówi Dominika Adamowicz, psycholożka w V Liceum. - Mieliśmy kilku takich uczniów, którzy na przykład po pierwszym lockdownie nie wrócili do szkoły. Potrzebne były konsultacje psychiatryczne i psychoterapeutyczne. Dopiero po wakacjach dołączyli do nas - wspomina.

Lęk społeczny występujący wśród niektórych młodych ludzi wiąże się też z tym, co dzieje się w Ukrainie. - Oni nie chcą rozmawiać o wojnie. Według mnie to rodzaj takiego wyparcia problemu. Dociera do nich z mediów mnóstwo informacji i zwyczajnie mają dość - mówi Adamowicz.

Znacząco wzrosła liczba przypadków depresji i lęków

Psychologowie zwracają uwagę, że rzeczywistość pandemiczna wymusiła na wszystkich niespodziewane i bardzo dotkliwe zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Ograniczenie kontaktów z ludźmi, nauka i praca w trybie zdalnym, konieczność izolacji, życie w warunkach długotrwałej niepewności, w poczuciu zagrożenia zdrowia - to doświadczanie przewlekłej sytuacji stresowej.

- Dlatego niezwykle istotną sprawą obecnie jest szukanie sposobu, jak pomóc młodym ludziom na nowo odnaleźć się w społeczności szkolnej czy innej - mówi Ewa Paździora, psycholożka, która na co dzień pracuje z dziećmi w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Bielsku-Białej. - Badania pokazują, że w ostatnich dwóch latach bardzo ucierpiało nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Nasiliły się objawy lęku i depresji u wielu osób, w tym bardzo poważnie u dzieci i młodzieży. Obserwujemy, że zwiększyła się istotnie liczba młodych osób potrzebujących i szukających wsparcia i pomocy psychologicznej - dodaje.

Uczniowie "Piątki" - oprócz wykładów dla młodzieży - prowadzą również profil na Instagramie, gdzie publikują różnego rodzaju treści, które mogą być pomocne w utrzymywaniu prawidłowej kondycji psychicznej, także w poznawaniu siebie i własnych emocji.

DOSTĘP PREMIUM