Śląsk. Przewoźnicy ograniczają darmowe przejazdy komunikacją dla Ukraińców

Nie będzie już darmowych przejazdów dla wszystkich Ukraińców, ale tylko dla tych, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego. Taką decyzję podjął Zarząd Transportu Metropolitalnego, organizujący komunikację zbiorową w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Zobacz wideo

Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadził (28 lutego) bezpłatne przejazdy dla wszystkich Ukraińców - do odwołania. Podróż odbywała się na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Jednak od piątku (8 kwietnia) to się zmieni.

Rzeczniczka Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kamila Rożnowska wyjaśnia, że Ukraińcy - chcąc jeździć komunikacją publiczną bezpłatnie - będą proszeni także o okazanie jednego z dodatkowych dokumentów. - Może to być ważny paszport ze stemplem wjazdowym. Może to być potwierdzenie otrzymania numeru PESEL lub inny dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie wraz z potwierdzeniem przekroczenia granicy od 24 lutego - informuje.

Jak przekonuje ZTM, uszczegółowienie zapisów taryfy pozwoli objąć pomocą te osoby, które uciekały z Ukrainy po wybuchu wojny wywołanej przez Rosjan.

Zarząd Transportu Metropolitalnego organizuje komunikację zbiorową w 41 miastach i gminach metropolii oraz kilkunastu gminach z nią sąsiadujących. Wszystkie pojazdy (około 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów) obsługują w sumie około 450 linii.

Koleje Śląskie też ograniczają przejazdy

Podobne zasady wprowadziły Koleje Śląskie. Ten samorządowy przewoźnik ograniczył - od 1 kwietnia - nieodpłatne przejazdy pociągami spółki dostępne dotąd dla wszystkich obywateli Ukrainy. Do końca kwietnia za darmo będą jeździć tylko dzieci i młodzież, kobiety oraz mężczyźni powyżej 60. roku życia lub niepełnosprawni, którzy wjechali do Polski po 24 lutego.

DOSTĘP PREMIUM