Ogród Botaniczny w Lublinie wraca po zimowej przerwie. Zapowiada się bardzo pracowity rok

Od dziś (poniedziałek) można się wybrać na wiosenny spacer do Ogrodu Botanicznego w Lublinie. Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią koronawirusa, do ogrodu wracają też niedzielne spacery z przewodnikiem.
Zobacz wideo

W Ogrodzie Botanicznym wiosna już na dobre się rozgościła. Zrobiło się zielono, a na poszczególnych alejkach pojawiły się kolorowe kwiaty. W tej chwili kwitną m.in. forsycje, ciemierniki i niebieskie cebulice, a w wąwozie zazieleniły się też liście czosnku niedźwiedziego. Od poniedziałku każdy może sam to zobaczyć, bo ogród właśnie został otwarty dla zwiedzających po zimowej przerwie.

W związku z otwarciem, w ogrodzie udostępniono dla spacerowiczów tzw. "Okno na botanik". To specjalna instalacja, z której można wykonać pamiątkowe zdjęcia. Warto je zbierać, bo na koniec sezonu zorganizowany ma być konkurs na najpiękniejsze ogrodowe fotografie. 

W ogrodzie - jak mówił nam jeden z jego pracowników Błażej Maciorowski - znajdziemy całą paletę roślin, ale mieszkają tu też zwierzęta, m.in. wiewiórki i borsuk. Są też najróżniejsze ptaki. 

Ogród Botaniczny w LublinieOgród Botaniczny w Lublinie Marta Sapko

Ogród Botaniczny w Lublinie to jednostka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Powstał w 1965 roku i od tego czasu zaprasza spacerowiczów. Jest położony w dolinie rzeki Czechówki. Na jego terenie mamy m.in. lessowe wąwozy. Całość rozciąga się na dość dużym obszarze i podzielona jest na mniejsze strefy. Znajdziemy tu m.in. dział roślin cebulowych, dział dendrologii (czyli arboretum), dział flory Polski czy dział roślin ozdobnych. Są też oczywiście szklarnie.

Wejście do ogrodu mieści się od strony ul. Willowej. W rozpoczynającym się właśnie sezonie obiekt będzie czynny od godz. 9 do 19 - to godziny otwarcia w kwietniu, bo od maja ogród będzie czynny dłużej, do godz. 20. Szklarnie są otwarte krócej, bo od 10 do 14.00.

Ogród Botaniczny w LublinieOgród Botaniczny w Lublinie Marta Sapko

Ogród można zwiedzać samodzielnie albo z przewodnikiem. Za wejście zapłacimy w tym sezonie 10 zł (dorośli) i 7 zł (bilet ulgowy). Można też wykupić bilet rodzinny za 28 zł, który uprawnia do wejścia 2 osób dorosłych i 2-4 dzieci powyżej 5 lat (lub 1 osoba dorosła, ale z piątką dzieci).

Niedzielne spacery wracają po przerwie

Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią koronawirusa, do ogrodu wracają też niedzielne spacery z przewodnikiem. Pierwszy z nich odbędzie się 8 maja. Każdy może wziąć udział. Szczegóły będą dostępne na stronie Ogrodu Botanicznego w Lublinie. 

Rok 2022 - jak słyszymy od pracowników ogrodu - zapowiada się bardzo pracowicie. Jest to bowiem rok obchodów 100-lecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będą wystawy, konferencje, pokazy - szczegóły mają być na bieżąco zamieszczane w internecie. 

DOSTĘP PREMIUM