Nowy Sącz. Od lat czekają na nowy komisariat policji. Jest światło w tunelu. "Godziny spotkań doprowadziły do finału"

Nowy Sącz przekazał dla Skarbu Państwa liczącą prawie 40 arów działkę przy ulicy Tarnowskiej. Ma tam powstać pierwszy w centrum miasta komisariat policji. Funkcjonariusze szybciej będą mogli prowadzić interwencje, zwłaszcza w północnej części Nowego Sącza.
Zobacz wideo

Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu mieści się przy ulicy Grottgera na południu miasta. Jest znacznie oddalona od ścisłego centrum. Lokalne władze już od dawna przekonują, że potrzebny jest komisariat w lepszej lokalizacji. Po dwóch latach rozmów miasto przekazało działkę na rzecz Skarbu Państwa, a dokładniej dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, na której właśnie ma powstać sądecki komisariat.

- Bardzo się cieszę, że mamy wspólne podejście do bezpieczeństwa Nowego Sącza - mówił na konferencji prasowej po podpisaniu umowy prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. - Wszyscy pamiętamy przenosiny komendy na ulicę Grottgera. Była to dobra zmiana jakościowa, bo ta komenda różniła się od dotychczasowych warunków, w których pracowali nasi policjanci. Jednak mieliśmy takie odczucie, że policjanci trochę oddalili się od centrum Nowego Sącza, od osiedli mieszkaniowych - dodawał. Stąd pomysł, by komisariat policji pojawił się właśnie przy ulicy Tarnowskiej.

Policjanci szybciej dojadą do północnych części Nowego Sącza

Przekazana działka liczy niemal 40 arów i ma wartość prawie 2 mln 100 tys. złotych. Usytuowanie działki nie jest przypadkowe. Komisariat przy ulicy Tarnowskiej będzie umożliwiał szybki dojazd zwłaszcza w północne części Nowego Sącza, ale także do pobliskiej gminy Chełmiec. - Pozyskanie działki na ternach miejskich nie jest łatwe, ale godziny spotkań doprowadziły do finału - podkreśla zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie Rafał Leśniak.

Według planów na działce powstanie czterokondygnacyjny budynek, łącznie z podziemnym parkingiem. Ma mieć powierzchnię użytkową od 1800 do 2500 metrów kwadratowych. Ma tu być od 100 do 110 etatów policyjnych plus etaty cywilne. - Centrum miasta wymaga obecności policji. Jeżeli nawet nie ma potrzeby interwencji, to sama obecność policjantów działa prewencyjnie i daje poczucie bezpieczeństwa - dodaje Leśniak.

Komisariat może powstać w ciągu 3 lat

Samorząd Nowego Sącza zapowiedział też pieniądze na pierwszy etap inwestycji. Pod koniec roku ma być zlecenie na projekt komisariatu. W akcie notarialnym jest zawarta klauzula, że policja musi wybudować komisariat w ciągu ośmiu lat. Jeśli tego nie zrobi, działka może wrócić do miasta. - Jestem przekonany, że inwestycję rozpoczniemy w tym roku i komisariat powinien powstać w ciągu trzech lat - zapowiedział komendant Leśniak.

DOSTĘP PREMIUM