Kryminał dla kota? Poezja dla psa? W schronisku w Gdańsku będą czytać zwierzakom książki

Nietypową akcję organizuje gdańskie schronisko dla bezdomnych zwierząt. Przebywające tam psy i koty będą miały okazję posłuchać czytających im ludzi. Wydarzenie odbywać się będzie pod hasłem "Oswajanie przez czytanie". Do poczytania zwierzakom zgłosić się może każdy.
Zobacz wideo

Treść czytanych książek nie będzie miała znaczenia - liczyć się ma obecność i kojący dźwięk głosu. Najważniejszy będzie łagodny kontakt człowieka ze zwierzęciem.

- Staramy się robić wszystko, co możliwe, żeby jak najszybciej socjalizować zwierzęta - tłumaczy Emilia Salach, zastępczyni dyrektora gdańskiego ZOO, prowadzącego schronisko "Promyk". - Chcemy, żeby jak najszybciej trafiły do domów. Akcja "Oswajanie przez czytanie" jest właśnie jedną z metod na przełamywanie wśród zwierząt niechęci do człowieka, który bardzo często je krzywdził. Spokojny głos uspokaja i ciekawi, a bliskość może pozwolić im zobaczyć, że człowiek nie jest zły - przekonuje.

Nadmienia, że na swoje nowe domy czeka obecnie w schronisku 90 psów oraz 70 kotów.

Z lekturą wśród zwierząt po raz trzeci

Akcja czytania zwierzętom odbywa się już po raz trzeci. Udział w niej wezmą pracownicy, wolontariusze i wszyscy chętni. Poprzednie edycje odbyły się w 2016 i 2018 roku.

- Traktowaliśmy to jako eksperyment. Taką fajną modę, która przyszła zza oceanu - mówi Grzegorz Zaleski, współorganizator akcji i pracownik schroniska. - Mieliśmy sporo wątpliwości, czy takie czytanie ma sens. A jednak, kiedy uczestnicy zagościli w kojcach ze zwierzętami, kiedy popłynęły pierwsze czytane na głos słowa, okazało się, że nawet u najbardziej sceptycznie nastawionych osób zaczęło zmieniać się podejście do całego tego pomysłu - przyznaje.

Każdy głos mile słyszany

W tegorocznej edycji udział mogą wziąć miłośnicy zwierząt w każdym wieku, organizatorzy nie wymagają wcześniejszych zapisów. - Potrzebujących zwierząt jest tyle, że na pewno dla wszystkich "lektorów" wystarczy miejsca. Tym razem będzie można poczytać także mieszkającym w schroniskowej wolierze kotom - zachęca Emilia Salach. Nad całością akcji i jej bezpieczeństwem czuwać będzie grupa pracowników i wolontariuszy.

Jak podkreślają organizatorzy, dzieci i osoby niepełnoletnie będą mogły czytać psom przed boksami, nie w środku. - Wszystkich uczestników naszego zbiorowego czytania prosimy o przyniesienie kocyków, na których będzie można wygodnie usiąść oraz - jeśli to możliwe - własnej książki do czytania - prosi Aneta Duniak ze schroniska. - Kocyk będzie można po akcji zostawić w schronisku, przyda się zwierzętom. Jeśli natomiast ktoś zapomni własnej książki, to coś dla niego znajdziemy do czytania - zapewnia.

Akcja "Oswajanie przez czytanie" odbędzie się w najbliższą sobotę (23 kwietnia) w Schronisku "Promyk", przy ul. Przyrodników 14 w Gdańsku.

DOSTĘP PREMIUM