Kilka tysięcy biegaczy na ulicach i duże utrudnienia w ruchu. Łódź szykuje się do maratonu

DOZ Maraton to jedna z największych imprez biegowych w Łodzi. W tym roku weźmie w niej udział prawie 8 500 biegaczy. Będzie kilka biegów oraz piknik. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się przygotować na potężne utrudnienia w ruchu.
Zobacz wideo

Na ten dzień czeka wielu biegaczy, którzy chcą się sprawdzić na dystansie 42 km. 195 metrów. W tym roku organizowana jest 10., jubileuszowa edycja DOZ Maraton Łódź. Bieg wraca do kalendarza sportowych imprez w Łodzi po dwóch latach pandemii. - To był długi maraton wyczekiwania na kolejną edycję najdłuższego łódzkiego biegu - powiedziała Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Łodzi. - Mimo to chętnych nie brakowało - dodała.

- Przyjadą jak zwykle biegacze z czołówki z zagranicy. Będą też nasi mistrzowie. Liczymy na to, że będzie zdrowa rywalizacja i przede wszystkim, że padną tutaj rekordy i wielu biegaczy zrobi swoje życiówki - dodaje Jacek Chmiel, organizator biegu.

3 200 uczestników pobiegnie w maratonie. Kolejnych prawie 3 000 w biegu na 10 km. Kto lepszy, będzie startował na początku. Słabsi będą się ustawiać dalej.- Uczestnicy zaznaczają, w jakim czasie pokonają dany dystans. Od tego zależy strefa, z której będą startować. To gwarancja bezpieczeństwa na trasie biegu - wyjaśnia Chmiel.

Tradycyjnie odbędzie się też bieg Kids Run. W różnych kategoriach wiekowych pobiegnie ok. 1 500 dzieci. Zawody będą rozgrywane w sobotę (23 kwietnia). Poza tym odbędzie się bieg sześcioosobowych sztafet.

Nie tylko bieganie

Liczą się nie tylko wyniki i nagrody, ale też dobra zabawa. Na piknik przychodzą również rodziny biegaczy. Będzie dostępne miasteczko food trucków i wiele innych atrakcji. DOZ Maraton Łódź ma wymiar charytatywny. W tym roku można przekazać pieniądze na pomoc dla seniorów lub na pomoc dla Ukrainy. Zebrano już ponad 20 tys. zł.

Zwycięzcy otrzymają specjalne statuetki. W tym roku będą wręczane pierwszy raz.

Trudno będzie przejechać Łódź

W niedzielę (24 kwietnia) z powodu biegu będą spore utrudnienia w ruchu. Wiele ulic w centrum miasta i nie tylko, będzie zamkniętych od godz. 8. Będą sukcesywnie otwierane, gdy przebiegną już nimi uczestnicy biegu. Trasa prowadzi ulicami Polesia, Śródmieścia, Bałut i Widzewa. Ostatnie ulice zostaną otwarte o godz. 15. Informacje o zamykanych ulicach można sprawdzić na mapie.

- Przepraszamy, ale też prosimy o wyrozumiałość. To wielkie święto biegania i wielkie sportowe święto Łodzi. Z powodu maratonów zamykane są ulice w wielu dużych miastach na całym świecie. Dla tych ludzi, którzy tutaj biegną, ma to ogromne znaczenie - mówi Jacek Chmiel.

Z powodu maratonu inaczej będzie kursowała komunikacja miejska. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ.

DOSTĘP PREMIUM