Mieszkańcy prosili o ten remont od dawna. Bielskie Błonia doczekają się przebudowy. "Decyzje zostały podjęte"

Błonia - jeden z najbardziej popularnych i lubianych terenów rekreacyjnych w Bielsku-Białej doczeka się rewitalizacji. Znany jest już projekt i wizualizacja inwestycji. Prace mają ruszyć jesienią. Miasto szuka jeszcze na nie środków.
Zobacz wideo

- Mimo wielkiego sentymentu, z upływem czasu bielskie Błonia się zdegradowały - mówi prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. - Decyzje zostały podjęte. Jesienią chcielibyśmy rozpocząć prace w tym rejonie, a w przyszłym roku ukończyć to zadanie - zapowiada włodarz miasta i dodaje, że wielu mieszkańców Bielska apelowało o to, by błonia zrewitalizować i unowocześnić.

Podział na strefy

Projekt modernizacji to - jak mówi prezydent - odpowiedź na potrzeby różnych grup wiekowych oraz osób preferujących różnego rodzaju aktywności: od gry w piłkę ręczną czy spacery z psem po wylegiwanie się na leżaku. Będzie więc podział na poszczególne strefy: sportu, sceny, rekreacji, placów zabaw dla dzieci, piaskownic, parku naukowców, gastro, fitness czy wybiegu dla psów. 

W zmodernizowanej strefie sportu znajdzie się boisko wielofunkcyjne, które służyć będzie chcącym zagrać w koszykówkę, piłkę nożną, ręczną czy siatkówkę. Wokół boiska powstaną albo trybuny, albo ławki kaskadowe. - To będzie wspaniałe miejsce, jeśli chodzi o przeprowadzenie startu czy mety różnego rodzaju zawodów sportowych - mówi Sebastian Wyszyński, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zarządza terenem Błoni.

Bielskie błonia będą przebudowanieBielskie błonia będą przebudowanie Urząd Miasta w Bielsku-Białej

Ci, którzy szukają nieco innych form odpoczynku, będą mieć do dyspozycji zieloną strefę rekreacji. Na zmodernizowanych błoniach - z myślą o najmłodszych - powstanie nowy kompleks placów zabaw i piaskownic. Dzieci skorzystają też z parku naukowców, w którym znaleźć ma się m.in. zlokalizowany na wieży obserwacyjnej teleskop. Powstanie też nowa strefa fitness z siłownią zewnętrzną.

Część terenu zostanie zamknięta

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zapowiada jednak, że rewitalizacja Błoni spowoduje czasowe wyłączenie z użytkowania dużej jej części. - Będziemy się starali nie zahaczyć z remontem o czas wakacyjny, tylko zacząć jesienią i zakończyć do majówki, ale jeszcze szukamy finansowania. Aplikujemy o środki z funduszy europejskich przynajmniej na część tej infrastruktury i może być różnie - zastrzega prezydent. - Myślę jednak, że to początek doprowadzenia Błoni do wysokiego poziomu ekologicznego, edukacyjnego i rekreacyjnego, z podziałem na wiele stref tematycznych i z częścią, która mogłaby funkcjonować nie tylko w sezonie letnim, ale też całorocznie - dodał Klimaszewski.

Koszt inwestycji szacowany jest na mniej więcej 8 milionów złotych.

DOSTĘP PREMIUM