Opole. Wiele osób wciąż nie rozliczyło się z fiskusem. "W najbliższych dniach sytuacja będzie dynamiczna"

W Opolu w tym roku z fiskusem rozliczyło się już ponad 85 procent osób zobligowanych do tego. Większość, bo prawie 90 procent podatników, złożyło roczne zeznanie podatkowe drogą elektroniczną. 10 procent to zeznania papierowe.
Zobacz wideo

- Na pewno w najbliższych dniach sytuacja będzie dynamiczna - mówi Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Opolu. - Wiele osób skorzysta albo z elektronicznej formy rozliczeń i będzie chciała rozliczyć swoje przychody poprzez formularz interaktywny, poprzez e-Deklarację, albo po prostu wejdzie na stronę internetową podatki.gov.pl i wybierze usługę Twój e-pit i zapozna się z wersją zeznania podatkowego, która została przygotowana przez Krajową Administrację Skarbową - dodaje.

Podatnikom, którzy uzyskiwali w ubiegłym roku przychody ze stosunku pracy, z umowy zlecenia, umowy o dzieło lub sprzedawały akcje i papiery wartościowe - czyli tym wszystkim, którzy swoją deklarację składają na formularzu PIT-37 i PIT-38 Krajowa Administracja Skarbowa sporządziła zeznanie podatkowe. Jeśli zatem taki podatnik w porę nie rozliczy się z Urzędem Skarbowym, to jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane. W takiej sytuacji jednak możemy być stratni, ponieważ system nie rozlicza wspólnie współmałżonków, nie posiada także wiedzy o tym, z jakich ulg podatkowych podatnik mógłby skorzystać. Administracja Skarbowa także nie wskaże organizacji pożytku publicznego, na którą można przekazać 1 procent podatku.

Podatnicy mogą skorzystać z ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej, termomodernizacyjnej czy ulgi na internet. Od dochodu można odliczyć darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego czy kultu religijnego. Z ulgi skorzystać mogą też honorowi krwiodawcy.

- Zachęcamy do elektronicznej formy zeznania podatkowego, tym bardziej, że formularze są interaktywne i intuicyjne. Nie trzeba samodzielnie przeliczać odpowiednich kwot z rubryki zeznania. System kalkuluje samodzielnie, więc ta forma, chociażby pod kątem rachunkowym, jest po prostu łatwiejsza, szybsza i bezpieczna - przekonuje Jóźwin-Dalecka.

DOSTĘP PREMIUM