Kto będzie woził pasażerów? Kolej wybiera przewoźnika na następne osiem lat

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego ogłosił przetarg na obsługę regionalnych połączeń kolejowych. Umowa z przewoźnikami będzie podpisana aż na osiem najbliższych lat. Jak zapewniają władze regionu, rozkład jazdy był konsultowany z mieszkańcami.
Zobacz wideo

Zamówienie zostało podzielone na cztery pakiety, co ma umożliwić tworzenie elastyczniejszych siatek połączeń. - Celem jest maksymalne zabezpieczenie interesów podróżnych. Jako samorząd województwa chcemy zagwarantować siatkę połączeń odpowiadającą potrzebom społecznym - mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Wczesną wiosną (w marcu) rozkład jazdy regionalnych pociągów został skonsultowany z pasażerami. W badaniu ankietowym wzięło udział 4,5 tysiąca osób. Jak podkreśla członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, wszystko zostało dokładnie przemyślane. - Dopasowaliśmy rozkład zarówno pod pracowników, jak i młodzież, która wróciła do szkół i mam nadzieję, że będzie z tych naszych połączeń kolejowych korzystała - mówi Jędrzejewska.

Szukają przewoźników dla czterech pakietów

Przetarg też podzielony jest na cztery części. Pakiet pierwszy i drugi dotyczą linii zelektryfikowanych oraz zaplanowanego do elektryfikacji (po roku 2025) odcinka linii 208 w północnej części regionu.

Pierwszy pakiet obejmuje połączenia Kutno-Włocławek-Toruń-Bydgoszcz, Bydgoszcz-Inowrocław, Gniezno-Inowrocław-Toruń, Bydgoszcz - Toruń - Jabłonowo Pomorskie (plus Brodnica, jeśli Polskie Linie Kolejowe zelektryfikują linię po 2025 roku).

Drugi pakiet to linie Bydgoszcz-Wyrzysk-Osiek, Bydgoszcz-Toruń, Toruń-Jabłonowo Pomorskie, Bydgoszcz-Smętowo, Piła-Bydgoszcz, Inowrocław-Bydgoszcz, Toruń-Inowrocław-Gniezno. Nowością jest planowane uruchomienie bezpośrednich pociągów na trasie Bydgoszcz-Brodnica przez Toruń.

Pakiet trzeci czyli Bydgoszcz-Tuchola-Chojnice, Bydgoszcz-Laskowice-Grudziądz, Wierzchucin-Szlachta i czwarty Toruń - Jabłonowo Pomorskie - Brodnica, Brodnica-Grudziądz, Toruń-Grudziądz, Toruń-Sierpc dotyczą z kolei obsługi linii niezelektryfikowanych.

Na tory wyjadą nowe pociągi

Na część tras samorząd województwa chce udostępnić swój tabor. W planach są też zakupy nowych pociągów. - Chciałabym to podkreślić, że nie myślimy tylko o rozkładzie jazdy, ale zmieniamy też tabor na lepszy, nowocześniejszy, wygodniejszy - informuje Aneta Jędrzejewska. - Mam nadzieję, że przewoźnicy, którzy wystartują w przetargu, złożą nam dobre oferty. Termin składania dokumentów mija 8 czerwca - dodaje.

Nowe umowy zostaną zawarte od 11 grudnia 2022 do 14 grudnia 2030 roku.

DOSTĘP PREMIUM