Bydgoszcz. Ruszyli z wypłatą pieniędzy za pomoc uchodźcom. Co trzeci wniosek składają Ukraińcy. "Mają prawo"

Co trzeci wniosek o wypłatę świadczenia w wysokości 40 złotych za pomoc uchodźcom składany jest przez Ukraińców, którzy od wielu lat mieszkają w Polsce. - Ściągnęli do siebie rodzinę, dalszych krewnych i znajomych - mówią nam bydgoscy urzędnicy.
Zobacz wideo

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy zaczął wreszcie wypłacać pieniądze za pomoc uchodźcom z Ukrainy. To 40 złotych za dzień pobytu i wyżywienia jednej osoby. Pierwsze wnioski wpłynęły do urzędników już w drugiej połowie marca. - Nie mieliśmy dostępu do systemu, który służy weryfikacji wniosków, stąd takie opóźnienie. Na szczęście problem jest już rozwiązany i wypłaty ruszyły - tłumaczy rzeczniczka instytucji Marta Frankowska.

Mieszkańcy czekają na przelewy. "Mamy trzy osoby na utrzymaniu"

Na pieniądze czekają m.in. nasi słuchacze. - Pierwszy wniosek złożyliśmy 24 marca i potem, miesiąc później, kolejny. Do dziś nie otrzymaliśmy ani złotówki. Tymczasem na utrzymaniu mamy trzy dodatkowe osoby i jest nam coraz trudniej - opowiada pan Radosław.

Urzędnicy proszą mieszkańców o cierpliwość. - Codziennie wychodzą przelewy. Osoby, które w marcu złożyły poprawnie wypełnione druki, w tym tygodniu powinny mieć środki na koncie. Do tej pory wypłaciliśmy już 700 tysięcy złotych - wylicza Marta Frankowska.

Co trzeci wniosek składają Ukraińcy

Do 9 maja mieszkańcy Bydgoszczy złożyli półtora tysiąca wniosków na pięć tysięcy uchodźców, których od kilku tygodni goszczą w swoich domach. Ze statystyk prowadzonych przez MOPS wynika, że aż 35 procent wszystkich wniosków złożyli obywatele Ukrainy. - To osoby, które od kilku lat mieszkają i pracują w Polsce. Po wybuchu wojny postanowiły przyjąć do swojego domostwa rodzinę, dalszych krewnych i znajomych. Mają prawo złożyć wniosek o to świadczenie, co - jak widzimy - czynią - wyjaśnia urzędniczka.

Codziennie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy przyjmuje około 30-40 kolejnych wniosków. Rzeczniczka zwraca uwagę, by wypełniać nowy, prawidłowy druk, który opublikowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Wniosek już nie dopuszcza możliwości, by obywatel Ukrainy nie miał nadanego numeru PESEL z adnotacją literową UA. Druga sprawa dotyczy tego, że świadczenie może być przyznane nie na 60, a na 120 dni - tłumaczy Frankowska.

W Bydgoszczy wnioski można składać od poniedziałku do piątku, w trzech punktach miasta:

  • Osiedle Leśne: ul. Czerkaska 22, Dział Pomocy Środowiskowej nr 1, w godz. 7:30 - 13:30,
  • Fordon: ul. Porazińskiej 9, Dział Pomocy Środowiskowej nr 4, w godz. 7:30 - 13:30,
  • Śródmieście: ul. Ogrodowa 9, w godz. 7:30 - 20:00.

Obowiązują wcześniejsze zapisy na konkretny dzień i godzinę. Wnioski można też składać bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem platformy e-PUAP.

DOSTĘP PREMIUM