Toruń. Darmowa komunikacja miejska dla uchodźców przedłużona. Jest decyzja radnych

Do końca czerwca toruńscy radni przedłużyli darmowe przejazdy komunikacją miejską dla gości z Ukrainy. Według danych ratusza w mieście przebywa około 4600 uchodźców, z czego ponad 80 procent mieszka w prywatnych domach torunian.
Zobacz wideo

W marcu toruńscy radni - na nadzwyczajnej sesji poświęconej wojnie w Ukrainie - zdecydowali, że uchodźcy będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej do końca maja 2022 roku. W czwartek (12 maja) podjęli jednak decyzję o wydłużeniu tego terminu do końca czerwca.

850 wniosków o wypłatę 40 złotych

Jak informuje urząd miasta, w Toruniu mieszka około 4600 uchodźców, a przynajmniej tyle osób ma nadany numer PESEL. Według wyliczeń ratusza, aż między 80 a 85 procent uchodźców z Ukrainy mieszka w prywatnych domach torunian. Do tej pory - na zapewnienie im noclegu i wyżywienia - miasto wypłaciło 1,3 mln złotych. - Wpłynęło 850 wniosków o świadczenie w wysokości 40 złotych, które obejmują prawie 3 tysiące osób. Do wypłaty pozostało jeszcze prawie 2 miliony złotych - wyliczał prezydent Torunia Michał Zaleski.

Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie wypłaca z kolei tzw. świadczenie powitalne w wysokości 300 złotych na osobę. - Po te środki zgłosiło się 4700 osób - poinformował Zaleski. - Wypłaciliśmy 1,1 miliona złotych dla około 80 procent wnioskodawców - dodał. Uchodźcy mogą też składać wnioski o świadczenie rodzinne. Do tej pory zrobiło to 613 osób, a pieniądze otrzymało 110.

Na pomoc Ukraińcom miasto wydało w marcu, kwietniu i maju łącznie 10,3 mln złotych. Z tego 9 mln pochodzi ze środków przekazanych przez budżet państwa, a 1,3 mln zł ze środków własnych miasta.

780 uchodźców znalazło w Toruniu pracę

Od początku wybuchu wojny w Ukrainie 780 osób otrzymało w Toruniu zatrudnienie - tak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy. - Z tego około 200 osób pracuje na umowę o pracę na czas określony, natomiast ponad 500 na umowę o dzieło lub zlecenie. To są zarejestrowane miejsca pracy. Myślę, że to sporo, biorąc pod uwagę, że dorosłych osób w Toruniu jest około dwóch tysięcy - ocenił Zaleski. Przypomnijmy, przedsiębiorcy muszą zgłaszać do urzędu pracy fakt zatrudnienia uchodźców z Ukrainy na uproszczonych zasadach.

Powiatowy Urząd Pracy w Toruniu znalazł zatrudnienie dla 200 Ukraińców, natomiast jeszcze około 180 uchodźców szuka pracy. Oferty cały czas się pojawiają. Aktualnie jest ich 80, dla 140 stanowisk.

Pomoc dla Łucka - miasta partnerskiego

Toruński urząd miasta cały czas wspiera też Łuck, czyli swoje miasto partnerskie w Ukrainie. - Do tej pory udało się zorganizować cztery transporty z pomocą - poinformował na sesji rady miasta Michał Zaleski. - Na początku dużą część pomocy stanowiły zbiórki darów, ale w tej chwili - nie ma co ukrywać - jest ich coraz mniej. W związku z tym pomagamy z naszych miejskich środków, przekazanych decyzją radnych na ten cel i kupujemy to, co jest potrzebne - dodał prezydent.

Obecnie miasto przygotowuje piąty transport do Łucka, który będzie zawierał m.in. artykuły pierwszej potrzeby, nosze, składane łóżka, materace czy środki higieniczne.

DOSTĘP PREMIUM