Gdańsk. Molo w Brzeźnie ma być jak nowe. Właśnie rozpoczął się remont. Spacerowiczów czekają utrudnienia

Ulubione miejsce spacerów gdańszczan i turystów odzyska dawny blask. Rusza drugi etap remontu molo w Gdańsku Brzeźnie. Prace prowadzone będą od wejścia na pomost - na długości 80 metrów. Należy przygotować się na pewne utrudnienia, ale Gdański Ośrodek Sportu zapewnia, że molo cały czas będzie dostępne dla spacerowiczów.
Zobacz wideo

Molo w Brzeźnie ma już ponad ćwierć wieku. Liczy 136 metrów długości i - wraz z deptakiem do niego prowadzącym - jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Gdańsku. Latem ubiegłego roku było drugim, po Westerplatte, najczęściej wybieranym miejscem także przez turystów. Każdego roku odwiedza je kilkaset tysięcy osób. W tym sezonie ma być jak nowe.

Właśnie rozpoczyna się drugi etap remontu. Pierwszy zakończył się w grudniu ubiegłego roku i kosztował prawie 800 tys. złotych. Wymieniono wtedy skorodowane balustrady, słupki, belki, deski pomostów oraz poręcze. Elementy zostały wykonane z modrzewia, a także dodatkowo zakonserwowane i pomalowane. Prace objęły odcinek o długości około 56 metrów, od strony morza. Teraz prace prowadzone będą od wejścia na pomost, na długości 80 metrów. Podobnie jak w pierwszym etapie, będą obejmować wymianę elementów drewnianych.

Miesiąc utrudnień

- Remont był konieczny ze względu na szkody, jakich w latach ubiegłych dokonały sztormy i niesprzyjające warunki atmosferyczne - informuje Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Prace remontowe będą kosztować 350 tysięcy złotych i potrwają miesiąc. - Zostaną przeprowadzone w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu ograniczyć możliwość korzystania z obiektu przez spacerowiczów. Wygrodzona zostanie naprzemiennie lewa oraz prawa strona górnego pokładu. To oznacza, że będzie można dotrzeć do drugiej, wyremontowanej pod koniec 2021 roku części konstrukcji, a molo cały czas będzie otwarte dla odwiedzających - zapewnia Pawelec.

Według zapowiedzi, remont ma się zakończyć 14 czerwca. To ważna data, bo już kilka dni później w Gdańsku odbędą się duże zwody triathlonowe Challenge Gdańsk, a główną areną zmagań będą okolice molo w Brzeźnie.

DOSTĘP PREMIUM