Z Warszawy do Łodzi w otoczeniu paneli fotowoltaicznych. Nowa A2 ma być "poligonem doświadczalnym"

89-kilometrowy odcinek autostrady A2 między Warszawą a Łodzią ma sam produkować energię elektryczną. Pomogą w tym instalacje odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo asfaltowe odpadki będą ponownie wykorzystane w budowie drogi.
Zobacz wideo

Remont autostrady A2 - czyli zapowiadane poszerzenie pasów w obie strony - ma wystartować w przyszłym roku. Na razie konieczne jest rozpisanie przetargu i wyłonienie wykonawcy, który zaprojektuje całą przebudowę, ale też organizację ruchu na czas remontu. Szczególnie, że ten ma potrwać kilka lat. Drogowcy już teraz zapowiadają jednak, że popularna A2 będzie "poligonem doświadczalnym" dla nowych technologii, a konkretnie w zakresie wykorzystania OZE. - Chcielibyśmy, by ten odcinek był samowystarczalny w zakresie energii elektrycznej, jej pozyskiwania i magazynowania - mówi Szymon Piechowiak, rzecznik GDDKiA.

Instalacje fotowoltaiczne mają przede wszystkim wspomagać pozyskiwanie energii na rzecz oświetlenia drogi, obiektów mostowych, miejsc postojowych oraz infrastruktury, która sygnalizuje o wypadkach i utrudnieniach. Mają także zapewniać energię w miejscach obsługi podróżnych na remontowanym fragmencie A2. - Chodzi o to, by tą energią odnawialną zasilać cały odcinek między Warszawą a Łodzią, a koszty po naszej stronie były jak najmniejsze - podaje rzecznik drogowców.

Odpady na drogę

Niedawna aktualizacja przepisów z zeszłego roku pozwoliła także na to, by przy budowaniu dróg i autostrad możliwe było wykorzystanie tzw. destruktu asfaltowego. To odpady, które powstają w wyniku frezowania wierzchniej części nawierzchni asfaltowej. Wcześniej nie można było wykorzystywać ich do budowy nowych dróg, a teraz będzie to możliwe. Co więcej, ma to przynieść oszczędności i być korzystne dla środowiska.

- Destrukt będzie wykorzystywany teraz przy dobudowie dróg na autostradzie A2. To jest jeden z nowatorskich pomysłów, które chcielibyśmy zrealizować, a na który wpadliśmy w toku konsultacji rynkowych - informuje Piechowiak.

DOSTĘP PREMIUM