Jedyna taka noc w Lublinie. Znane wydarzenie wraca po dwóch latach pandemii

Przed Lublinem długo oczekiwana Noc Kultury. Znane i lubiane przez mieszkańców i turystów wydarzenie odbędzie się z 4 na 5 czerwca. W hotelach, jak słyszymy, już jest sporo rezerwacji. Impreza wraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.
Zobacz wideo

Noc Kultury to - jak podkreślają jej twórcy - eksplozja wydarzeń artystycznych w Lublinie. Jest organizowana już od 16 lat. To jedyna taka noc w roku, gdy centrum Lublina praktycznie nie zasypia. Mieszkańcy i turyści chodzą po mieście, odwiedzają muzea, teatry, galerie, centra kultury, ale też kawiarnie czy restauracje. To noc, gdy Lublin naprawdę tętni życiem, a ludzi na ulicach jest tak dużo, że miejscami trudno się przecisnąć. Co ważne, wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. 

Noc Kultury. Atrakcje

W tym roku Noc Kultury powraca po pandemii. Program jest bardzo bogaty. Na Starym Mieście pojawi się instalacja wykonana przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem Jarosława Koziary - "Paradise Lost". Będzie to stado kolorowych rajskich ptaków, mobilnych, napędzanych siłą wiatru.

Będzie się też można wybrać na spacer "Lublin Hartwiga". Edward Hartwig to jeden z najlepszych polskich fotografików, który wykonał w Lublinie mnóstwo pięknych, malowniczych zdjęć. "Pójdźmy z fotografem na spacer w przeszłość, która wpisała się w serce miasta, w te staromiejskie budowle, ulice i zaułki" - zachęcają pomysłodawcy. 

Noc Kultury to także rzeźbienie w lodzie. - Często podkreślamy, że w Noc Kultury dzieją się rzeczy niezwykłe i wszystko jest możliwe. W tym roku, korzystając z tej mocy, przenosimy Bramę Krakowską na taras widokowy Tarasów Zamkowych. Powstanie tam olbrzymia rzeźba z lodu, inspirowana architekturą Lublina - mówi dyrektorka Nocy Kultury Joanna Wawiórka-Kamieniecka. Pracę wykonają artyści z Ice Team. Do tego zaplanowano też rodzinne warsztaty lodowe - zapisy na nie rozpoczną się 27 maja. 

W przestrzeniach miasta będzie też można posłuchać studentów z Wydziału Jazz i Muzyka Estradowa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. - Nie podamy dokładnie, gdzie występujemy, bo chcemy państwa zaskakiwać. Ktoś się wyłoni z jakiegoś dziwnego zaułka. Tych miejsc będzie wiele, bo zależy nam, by muzyka była obecna wszędzie - mówi prof. Mariusz Bogdanowicz. 

Współpraca z Ukraińcami

Ważną częścią tegorocznej Nocy Kultury będzie społeczność ukraińska, która zamieszkała w Lublinie po 24 lutego, czyli po wybuchu wojny w Ukrainie. - Oni są razem z nami. Razem z nami przeżywają codzienne troski, codzienne radości. Chcemy, by tak jak mieszkańcy Lublina, uczestniczyli w tej Nocy Kultury na równych prawach - mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury.

Organizatorzy podjęli współpracę z ukraińskimi artystami. - Są to autorzy instalacji artystycznych pt. Wiosenna dziewczyna (Ylia Hryhoryeva) oraz Olha 1891(Olha Chykalo), które będziemy mogli podziwiać podczas trwania wydarzenia. Nowi mieszkańcy Lublina będą mogli zobaczyć swoich rodzimych artystów. Dodatkowo, w czasie trwania festiwalu, odbędą się spacery po Lublinie z przewodnikiem w języku ukraińskim - dodaje dyrektor. 

Jak mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka, ciekawym miejscem wartym odwiedzenia będzie Browar Perła - będzie można zwiedzić warzelnię i podziemia, ale nie tylko. - Szczególnie zapraszamy do odwiedzenia instalacji artystycznej, którą nazwaliśmy "Wstążki w perle". Będzie to instalacja, przygotowana przez Agatę Myszę-Zwierzyńską i jej pomocników. Każdy z nas będzie mógł wejść, a właściwie wpłynąć, zanurkować w niezliczoną ilość zielonych wstążek, które będą zawieszone. I przypuszczam, że będzie to jedno z tych miejsc na Nocy Kultury, gdzie powstanie najwięcej szalonych zdjęć z przyjaciółmi - dodaje dyrektorka. 

Już teraz trwają zapisy wolontariuszy, którzy chcą pomóc w przygotowaniach do Nocy Kultury. Osoby zainteresowane wolontariatem proszone są o wypełnienie ankiet rekrutacyjnych dostępnych na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl. Rekrutacja wolontariuszy trwa do wtorku (24 maja). Potem będą szkolenia. Organizatorzy zapraszają do współpracy ludzi w różnym wieku - od 15 do 75 lat, którzy chcą rozpocząć przygodę z wolontariatem lub ją kontynuować.

DOSTĘP PREMIUM