Poznańskie liceum najbardziej tolerancyjną szkołą w Polsce. "Nie musimy ukrywać się ze swoją odmiennością"

Poznańskie 38. Liceum Dwujęzyczne im. Jana Nowaka Jeziorańskiego to szkoła najbardziej przyjazna uczniom LGBT+. Placówka zajęła pierwsze w miejsce w ogólnopolskim rankingu szkół przyjaznych dla osób o innej tożsamości i orientacji seksualnej.
Zobacz wideo

Ranking szkół przyjaznych osobom LGBT+ powstał kilka lat temu. Chodziło o to, by przyszli uczniowie szkół średnich wiedzieli, czy placówka, w której chcą kontynuować swoją naukę, jest tolerancyjna i otwarta na różnorodność. Konkurs jest także wyznacznikiem dla dyrekcji i nauczycieli, czy w ich szkole uczniowie z grup, które często są w społeczeństwie dyskryminowane, mogą się czuć bezpiecznie.

- Pamiętajmy, że ranking szkół LGBTQ+ to nie jest wcale konkurs na najlepiej zorganizowany Tęczowy Piątek. To jest badanie, które pokazuje regularną, codzienną pracę konkretnej szkoły. Znalazły się tam placówki, w których stworzono bezpieczną przestrzeń m.in. do samoekspresji młodych ludzi, do budowania i rozwijania własnej tożsamości. W takich szkołach zaimki osób transpłciowych są przestrzegane zgodnie z tym, jak one sobie życzą, a nauczyciele i nauczycielki są życzliwi dla osób LGBTQ+. Na zajęciach przekazują młodzieży obiektywną wiedzę o tym środowisku. W tych szkołach nie dyskryminacji - mówi TOK FM Domink Kuc, koordynator akcji i przedstawiciel Fundacji GrowSpace, która organizuje ranking szkół przyjaznych osobom LGBT+. Patronat nad konkursem objęła Komisja Europejska i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak

Pół miliona uczniów i uczennic nie czuje się w szkole bezpiecznie

Badanie obejmowało całą Polskę. W tegorocznej edycji zagłosowało około 14 tys. uczniów i uczennic z około 2 tysięcy szkół. Zawierało 19 pytań, które miały sprawdzić m.in. to, czy osoby LGBT+ mogą brać udział w wydarzeniach szkolnych bez względu na ich orientację psychoseksualną oraz to, jak traktowani są transpłciowi i niebinarni uczniowie.

Efektem badań było wyłonienie szkół najbardziej przyjaznych osobom LGBT+, a także wskazanie takich placówek w poszczególnych miejscowościach. - Dzięki badaniu wiemy na przykład, że około pół miliona uczniów i uczennic nie czuje się w swojej szkole bezpiecznie. Na szczęście aż 83 procent młodzieży powiedziała nam, że w swojej mają przynajmniej jedną osobę, do której mogą się zwrócić o pomoc, jeśli będą tego potrzebować - podkreśla Dominik Kuc.

Poznańskie 38 Liceum Dwujęzyczne im. Jana Nowaka Jeziorańskiego - to szkoła najbardziej przyjazna w Polsce uczniom LGBT+Poznańskie 38 Liceum Dwujęzyczne im. Jana Nowaka Jeziorańskiego - to szkoła najbardziej przyjazna w Polsce uczniom LGBT+ Karol Kański

"Nie musimy ukrywać się ze swoją odmiennością"

Po podliczeniu głosów najbardziej przyjazną szkołą w Polsce okazało się poznańskie 38 LO. Jego uczniowie i absolwenci są z tego powodu bardzo dumni. Przyznają, że naprawdę czują się w swojej szkole bezpieczni, niezależnie od tego, jaką mają orientację psychoseksualną i tożsamość płciową. Podkreślają też, że duża w tym zasługa nauczycieli.

- Nie musimy ukrywać się ze swoją odmiennością. Możemy otwarcie mówić, kim się jest, kogo się kocha, nawet jeśli to osoba tej samej płci - mówi mi Ania, uczennica drugiej klasy. - Cieszymy się, że poprzez to wyróżnienie możemy być wyznacznikiem dla innych szkół w Polsce. Pokazujemy, że nawet w tych czasach można być szkołą tolerancyjną. Staramy się być dobrym wzorem do naśladowania - dodaje z kolei Monika, inna z uczennic. 

Akceptacja i szacunek to norma

Uczniowie zwycięskiego liceum podkreślają, że w ich szkole czymś normalnym jest szacunek i akceptacja dla drugiego człowieka. Każdy czuje się tu dobrze. - To dla nas drugi dom. Tutaj się nam dobrze żyje i pracuje z nauczycielami. Oni nas szanują bez względu na to, kim jesteśmy - mówią.

Dumni są też absolwenci tego liceum, którzy opuścili już mury szkoły, ale teraz przyjechali specjalnie, by wziąć udział w uroczystości powieszenia na budynku tablicy z napisem "Bezpieczna Szkoła". - Chodziłam tu trzy lata i zawsze czułam się tu wspierana i akceptowana przez nauczycieli i innych uczniów. Myślę, że nie bez powodu nasza szkoła wygrała ten ranking. Zdecydowała o tym ogromna tolerancja, która panuje w tym liceum - mówi Marta Janicka. Jej kolega dodaje, że nauczyciele, którzy go uczyli byli wyjątkowi. - Potrzeby osób ze środowiska LGBT były dla nich niezwykle ważne, otaczali te osoby serdecznością. Nie ma tu tematów tabu, każdy może się ubierać tak, jak chce i mówić otwarcie w klasie o swojej tożsamości. Ja również tu odkryłem swoją własną tożsamość - opowiada mi Adam Koszari.

Z okazji zajęcia pierwszego miejsca w ogólnopolskim rankingu szkół przyjaznych dla osób LGBTQ+ przed 38. Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego została zawieszona tablica z napisem "Bezpieczna Szkoła". Powiesili ją przedstawiciele Fundacji GrowSpace. Podobne tablice, dyplomy i listy otrzyma pierwszych dziesięć szkół z tegorocznego rankingu. Zaraz po poznańskim liceum znalazły się: Międzynarodowe LO Paderewski z Lublina (drugie miejsce) oraz LO "Collegium Gedanense" z Gdańska (trzecie miejsce).

DOSTĘP PREMIUM