Kosmiczny internet dla ukraińskich sierot. Ośrodek na Kaszubach dostanie zestaw Starlink

Ukraińskie sieroty, które znalazły schronienie na Kaszubach będą mogły korzystać z internetu z systemu Starlink. Kosmiczną technologię Powiatowemu Centrum Młodzieży w Garczynie przekaże jedna z zagranicznych fundacji.
Zobacz wideo

Ośrodek w Garczynie, który przyjął podopiecznych domów dziecka z Ukrainy, jest malowniczo położony w lesie nieopodal Kościerzyny i do niedawna o szerokopasmowym internecie jego goście mogli tylko marzyć.

- W tej chwili bazujemy na ośmiu różnych kartach SIM od różnych dostawców. W różnych miejscach był różny zasięg i siła sygnału - mówi w rozmowie z TOK FM dyrektor ośrodka Wiesław Baryła. - To był dla nas duży problem techniczny - dodaje.

- Ale na dniach będziemy mieli coś, o czym pewnie wielu Polaków zaledwie słyszało - internet z satelity czyli Starlink Elona Muska - nie ukrywa zadowolenia dyrektor. - Myślę że to nam pomoże w dostępie do internetu i rozrywki dla tych dzieci - prognozuje.

Na "szybkie łącze" w "planszetach" czekają wszyscy

W ośrodku w Garczynie od początku marca przebywają podopieczni ukraińskiego domu dziecka z obwodu chmielnickiego. Łącznie z opiekunami, którzy z nimi przyjechali i zatrudnionymi tam Ukraińcami, to niemal 150 osób. Internet służy im do śledzenia sytuacji w ich ojczyźnie, rozrywki w wolnym czasie i zdalnej nauki. Tablety i smartfony z dostępem do sieci są marzeniem większości dzieci.

- Oni mówią na tablety "planszet" - uśmiecha się Wiesław Baryła. - Dla nich to radość, a dla nas kłopot, bo trzeba zapewnić im dostęp do internetu. Pakiet z karty SIM wystarcza dzieciom i młodzieży na kilka dni - rozkłada ręce.

Pomogli Holendrzy

W zdobyciu kosmicznego sprzętu pomogła fundacja z Holandii, która wspiera uchodźców w powiecie kościerskim i latem planuje współpracę z ośrodkiem w Garczynie w organizowaniu dzieciom wolnego czasu.

- Zgłosiłem im problem z internetem, bo na dziś nie ma możliwości, żebym mógł to "na placówkę" zainstalować - tłumaczy dyrektor. - Próbowałem sam jako osoba fizyczna, ale się nie udało. Na szczęście Holendrzy się zobowiązali i dostaliśmy już potwierdzenie, że jest opłacone i przesyłka do nas zdąża - cieszy się nasz rozmówca.

Starlink to satelitarny system telekomunikacyjny tworzony przez firmę SpaceX. Docelowo ma składać się z 12 tysięcy satelitów i zapewnić dostęp do sieci w dowolnym miejscu na świecie.

DOSTĘP PREMIUM