Małopolska. Dorzucą się do zatrudnienia niani. Tak chcą ułatwić powrót do pracy

Mieszkańcy Małopolski mogą dostać dofinansowanie do kosztów zatrudnienia niani. A tą może zostać również babcia albo dziadek. Pomysł cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na pomoc mogą liczyć również kobiety, które przyjechały z Ukrainy.
Zobacz wideo

Z dofinansowania do kosztów zatrudnienia niani mogą skorzystać rodzice z całego regionu, którzy wychowują dzieci do 3. roku życia. Chodzi o osoby, które mają problem ze znalezieniem pracy, ponieważ nie mogą pogodzić życia zawodowego z życiem rodzinnym. - Najczęściej jest to matka, która sprawuje opiekę nad najmłodszym członkiem rodziny, co uniemożliwia jej powrót do zatrudnienia - tłumaczy nam Rafał Barański, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, który realizuje projekt.

Małopolska Niania to inicjatywa, która na terenie Małopolski jest realizowana od 2018 roku. Od początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W czasie pierwszego naboru - w 2018 roku - wpłynęło ponad 500 wniosków o dofinansowanie. Tymczasem mogło z niego skorzystać maksymalnie 200 osób. Podobnie było w kolejnych edycjach.

- Z biegiem lat sytuacja się zmieniała. Stosunkowo duże środki - zarówno krajowe, jak i europejskie - kierowane są na rozwój opieki żłobkowej. Dlatego ten system coraz bardziej się rozwija. Niemniej jednak, wciąż na terenie naszego województwa jest sporo gmin, które mają bardzo słabo rozwiniętą infrastrukturę żłobkową - dodaje nasz rozmówca.

Z analiz przeprowadzonych przez krakowski ROPS wynika, że najbardziej preferowaną opieką nad dziećmi są żłobki, choć zmieniło się to nieco w czasie pandemii. - Jestem za tym, aby dzieci chodziły do żłobka. Tam lepiej się socjalizują - mówi Marta z Krakowa, mama 2,5-letniego Tytusa. - Wielu z moich znajomych myśli podobnie. Niani szukamy wyłącznie wtedy, kiedy chcemy z mężem wyjść na kilka godzin z domu - dodaje.

Niania również dla Ukraińców

Aby otrzymać dofinansowanie do zatrudnienia niani, należy spełnić odpowiednie kryteria. Największą szansę na taką pomoc z małopolskiego projektu mają rodziny mieszkające na terenie gmin, w których nie ma żłobków czy klubów dziecięcych. Drugim ważnym kryterium, za które można uzyskać najwyższą liczbę punktów, jest status rodziców na rynku pracy. Jeżeli jeden z rodziców jest bezrobotny, ale jest gotowy wrócić do pracy pod warunkiem, że będzie miał zapewnioną opiekę nad dzieckiem, to również otrzyma dodatkowe punkty.

Większe szanse na uzyskanie dofinansowania mają również osoby niepełnosprawne (zarówno jeśli chodzi o niepełnosprawność dzieci, jak i rodziców), a także samotne.

W tym roku wniosek o wsparcie dla zatrudnienia niani mogą również składać obywatele Ukrainy. Wynika to głównie z faktu, że po wybuchu wojny do Małopolski napłynęła duża grupa uchodźców, głównie mam z dziećmi. W ich przypadku barierą wejścia na rynek pracy jest często właśnie brak opieki nad dziećmi. W przypadku mam z Ukrainy krakowski ROPS proponuje dofinansowanie kosztów zatrudnienia niani w maksymalnej wysokości. To kwota przekraczająca 3 tys. złotych miesięcznie, na okres 12 miesięcy. Ośrodek zapewnia również tłumacza.

Nianią z dofinansowaniem może zostać nawet babcia

- Staramy się być maksymalnie elastyczni, ponieważ z naszych kilkuletnich doświadczeń wynika, że nie zawsze łatwo jest znaleźć odpowiednią nianię - mówi Barański. - Dlatego dopuszczamy taką możliwość, aby nianią została osoba z najbliższego otoczenia dziecka, czyli członek rodziny. Oczywiście, nie może to być drugi z rodziców, ale może to być babcia albo dziadek oczywiście.

Pod warunkiem, że dziadkowie nie są jeszcze w wieku emerytalnym - muszą być osobami aktywnymi zawodowo. Projekt przewiduje bowiem podpisanie z nianią umowy uaktywniającej, od której odprowadzane są składki do ZUS.

- Kilka lat temu, kiedy moi synowie byli mali, szukałam przez długi czas zaufanej niani - wspomina Beata z Krakowa. -  I muszę przyznać, że nie było to łatwe. Z moich doświadczeń wynika, że najlepiej sprawdza się opiekunka z polecenia. W moim przypadku niania z agencji nie sprawdziła się - wspomina.

Udział w małopolskim projekcie można wziąć tylko raz. Wnioski można składać do 30 maja. Szczegółowe informacje można uzyskać mailowo (niania@rops.krakow.pl) lub telefonicznie (698 897 002 lub 12 422 06 36 wew. 23 w godzinach 12-16). Można kontaktować się również przez media społecznościowe.

DOSTĘP PREMIUM