Łódź. Zamiast ludzika na sygnalizatorze - migający jednorożec? Taki pomysł zgłosili mieszkańcy

Latarnie wyglądające jak pnie drzew czy migający jednorożec na sygnalizatorze - m.in. takie pomysły zgłosili mieszkańcy Łodzi w nowej edycji Budżetu Obywatelskiego. Czas na składanie projektów właśnie się skończył. Teraz za ich weryfikowanie biorą się urzędnicy i radni.
Zobacz wideo

Rekordu - jeśli chodzi o liczbę zgłoszonych pomysłów - nie ma. Mieszkańcy złożyli 947 wniosków. - Rekordowa liczba wpłynęła kilka lat temu w jednej z edycji i było wtedy ponad 1400 propozycji - mówi Agnieszka Rutkowska z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi. Szybko dodaje jednak: "Nie o rekordy tutaj chodzi, a o zaangażowanie społeczne. Taka liczba to standard".

Co ciekawe, ponad 250 wniosków wpłynęło ostatniej doby, choć czasu na złożenie projektów było dużo, bo prawie miesiąc. - To już jest nie taka łódzka, a taka ludzka tradycja. Jak jest ostatni dzień na składanie czegokolwiek, to jest to najlepszy dzień - komentuje Rutkowska.

Czego chcą łodzianie?

Jeśli chodzi o konkretne dzielnice - w tym roku najbardziej aktywni byli mieszkańcy Polesia, którzy złożyli 202 wnioski. Mieszkańcy Widzewa napisali ich 185, Bałut - 169, Górnej - 132 i Śródmieścia - 66. Łącznie złożono 754 wnioski osiedlowe. Pomysłów ogólnomiejskich zgłoszono 193.

Największą popularnością cieszą się projekty związane z infrastrukturą, terenami zielonymi i rekreacją. - Ciekawe pomysły to na przykład świecące drzewa na Teofilowie - mówi Agata Burlińska z Biura Aktywności Miejskiej. - Mieszkańcy chcą też nowych, atrakcyjnych przeszkód w parku linowym. Chodzi o wieże, platformy, a nawet tunel - dodaje.

Popularnością cieszą się również projekty związane z dodatkowymi nasadzeniami drzew, rozbudową placów zabaw i siłowni plenerowych. - Mieszkańcy chcą, aby powstawały strefy do street workoutu. Te projekty są popularne szczególnie wśród młodych łodzian. To są urządzenia, które stoją na zewnątrz i służą do ćwiczenia całego ciała: nóg, ramion, brzucha i pleców - wyjaśnia Agnieszka Rutkowska z biura prasowego.

Jednym z najbardziej nietypowych wniosków w tegorocznej edycji jest zmiana ludzika na jednorożca na sygnalizacji świetlnej przy przejściu dla pieszych, które znajduje się przy Stajni Jednorożców, a konkretniej - przy pomniku jednorożca. To samo centrum Łodzi. - Kilka lat temu było wiele kontrowersji wokół budowy w tym miejscu pomnika jednorożca. Mieszkańcy jednak, jak widać, zaakceptowali ten pomysł i chcą go jeszcze rozwijać. Teraz mają pomysł, aby zamiast postaci ludzika na sygnalizacji świetlnej zapalała się postać jednorożca, zarówno na zielonym, jak i na czerwonym świetle - opowiada Rutkowska.

Kolejny nietypowy pomysł to latarnie, które z jednej strony miałyby pełnić funkcję oświetlającą, ale z drugiej - estetyczną. Autor projektu chciałby, aby słupy latarni przypominały pnie drzew.

Co dalej?

Złożone przez mieszkańców wnioski trafią teraz do weryfikacji przez urzędników oraz radnych. Najtrudniejszym elementem dla mieszkańców - przy zgłaszaniu pomysłów - jest zawsze szacowanie ich kosztów. Urzędnicy sprawdzają również, czy tereny wskazane przez łodzian są na pewno miejskie.

Pod koniec sierpnia zostanie opublikowana lista projektów, na które będzie można głosować. Zanim to nastąpi, będzie czas dla wnioskodawców na promocję ich pomysłów. Głosownie rozpocznie się 7 października i potrwa trzy tygodnie. Pierwszy tydzień będzie się odbywało w formie papierowej i elektronicznej, a w drugim i trzecim tygodniu będzie już tylko możliwość oddania głosu on-line.

DOSTĘP PREMIUM