Niedźwiedź w ciężkich butach depcze kulę ziemską. Lublin będzie miał nowy mural, a przygotowuje go ukraiński artysta

Nawiązujący do rosyjskiej agresji w Ukrainie mural powstaje na kamienicy przy ul. Jasnej 3 w centrum Lublina. Jego autorem jest Ukrainiec tworzący pod pseudonimem Waone, którego murale zdobią ściany budynków na całym świecie. W tym samym miejscu 10 lat temu ten sam ukraiński artysta stworzył inne malowidło.

Dziesięć lat temu w ramach lubelskiej Nocy Kultury pochodzący z Kijowa ukraiński artysta Wołodymyr Manżos, który tworzy pod pseudonimem Waone, wykonał mural na ścianie kamienicy przy ul. Jasnej 3 w ścisłym centrum Lublina. Teraz w jego miejsce powstaje nowy obraz - wyraz protestu wobec brutalnej wojny. 

Powstanie muralu jest możliwe w ramach ramach projektu "#MakeEuropeBloom: the Time is Now!" realizowanego przy udziale finansowym Parlamentu Europejskiego. Jest to nawiązanie do konferencji w sprawie przyszłości Europy, która trwała od wiosny 2021 do wiosny 2022 roku. W ramach projektu  powstały już murale w Hiszpanii, we Francji i w Estonii.

- Dokładnie po dziesięciu latach Waone wraca do Lublina, aby w tym samym miejscu, ponownie pod opieką Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej stworzyć nowe dzieło, które nawiązuje do aktualnych okoliczności - mówi Krzysztof Stanowski z Urzędu Miasta Lublin. 

Waone to znany ukraiński artysta, który tworzy m.in. właśnie murale. Ma swoją stronę w sieci, na której prezentuje swoje dzieła. Pracował m.in. we Francji, Rumunii, Kanadzie, Finlandii czy Brazylii. Lubelski mural ma być gotowy w najbliższy piątek.

Obraz, który powstaje na ogromnej ścianie budynku przy Jasnej, przedstawia niedźwiedzia, który w dużych, ciężkich butach - nawiązujących do butów żołnierzy - depcze po kuli ziemskiej. - Nowy mural odnosi się do bieżących wydarzeń i jest sprzeciwem wobec rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę - informuje Izolda Boguta z lubelskiego ratusza. 

Mural - sprzeciw wobec wojny. LublinMural - sprzeciw wobec wojny. Lublin Fot. Urząd Miasta Lublin

W związku z odsłonięciem muralu w Lublinie w piątek odbędzie się debata, poświęcona przyszłości Europy. Gośćmi dyskusji będą: europoseł Krzysztof Hetman, senator Jacek Bury, Tetyana Poliak-Grujić, szefowa projektów Partnerstwa Wschodniego w Visegrad Insight, Krzysztof Stanowski, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Miasta Lublin, a rozmowę poprowadzi Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Visegrad Insight i prezes Fundacji Res Publica.

Lublin od początku wojny stawia na ścisłą współpracę z ukraińskimi artystami i na integrację właśnie przez kulturę. Stworzono m.in. portal spilnakultura.pl - platformę z informacjami o wydarzeniach kulturalnych, dostępną dla osób ukraińskojęzycznych. 

W ramach integracji przez kulturę zaplanowane są też wydarzenia w ramach Lata w Mieście, w tym pikniki integracyjne z udziałem samych Ukrainek i Ukraińców. Są również stypendia dla ukraińskich dzieci i osób dorosłych, które w Lublinie chcą kontynuować swoje artystyczne pasje. Powstał zespół wokalny złożony z nastolatek z różnych miast Ukrainy czy zespół gitarowy. Pieniądze na stypendia pochodzą od prywatnych darczyńców, a wszystkim zawiaduje Stowarzyszenie Homo Faber. 

DOSTĘP PREMIUM