Komiksowy festiwal powraca na żywo. Do Łodzi zjadą świetni rysownicy, będą nowości i sekcja "retro"

Organizatorzy łódzkiego festiwalu zapewniają, że powrót do spotkań na żywo będzie wielkim świętem komiksu i gier. Na Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier przyjadą goście z zagranicy, będzie wiele konkursów i okazji do upolowania komisowych nowości.

33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w tym roku odbędzie się w łódzkiej Atlas Arenie. Według Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu to największe tego typu wydarzenie w Europie środkowo-wschodniej, skupiające pasjonatów komiksu, rozrywki elektronicznej i gier planszowych. Na edycjach organizowanych przed wybuchem pandemii COVID-19 było nawet po 20 tys. odwiedzających. - Wreszcie po pandemicznych obostrzeniach wracamy na dobre i cały program realizowany będzie na żywo. Przede wszystkim wracamy do zapraszania gości zagranicznych - mówi Adam Radoń, dyrektor festiwalu i kierownik powstającego w EC1 Łódź Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Kto się pojawi w Łodzi?

Największą gwiazdą imprezy będzie Kim Jung Gi. - To artysta podziwiany przez rzesze grafików na całym świecie. Potrafi rysować na żywo bardzo skomplikowane i wielowątkowe ilustracje. Jest niezwykle precyzyjny, dba o detale - opowiada organizator festiwalu.

Kim Jung Gi wykonał ilustrację do plakatu tegorocznej edycji festiwalu. Kolor i typografię opracował natomiast Krzysztof Ostrowski.

Plakat promujący 33. edycję Festiwalu Komiksu i Gier w ŁodziPlakat promujący 33. edycję Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi Plakat udostępniony przez organizatorów Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi

Kim Jung Gi zaprojektował także mural namalowany jesienią ubiegłego roku na budynkach Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej powstającego w kompleksie EC1.

Do Łodzi przyjadą również polscy autorzy mieszkający w Belgii: Zbigniew "Kas" Kasprzak i Grażyna "Graza" Fołtyn-Kasprzak. Kas to rysownik m.in. komiksów "Yans", "Halloween Blues" i "Shooting Star Marylin Monroe", a Graza jest uznaną kolorystką komiksową. W czasie festiwalu prezentowana będzie wystawa dorobku twórczego obojga artystów.

Kogo jeszcze będzie można spotkać w łódzkiej Atlas Arenie? - Nie zdradzamy na razie wszystkich nazwisk. Poza tym trwa jeszcze zapraszanie kolejnych twórców i na pewno będzie ich dużo więcej - zapewnia Adam Radoń. - Jak co roku będą organizowane spotkania z twórcami komiksu z całego świata, powołana zostanie też strefa autografów - dodaje.

Co jeszcze szykują organizatorzy?

Organizatorzy zwracają uwagę, że w tym roku strefa gier komputerowych, konsolowych i planszowych będzie o wiele większa niż w latach poprzednich. Jedną z atrakcji mają być dyskusje na temat dziedzictwa oraz perspektyw polskiego gamedevu, czyli tworzenia gier komputerowych.

W sekcji "retro" zostaną pokazane konsole uznawane za modele odchodzące w przeszłość, czyli popularne w latach 90. XX wieku Sega i Nintendo. Z drugiej strony będą prezentowane nowości. A najfajniejsze, że będzie można na nich pograć i zmierzyć się z innymi amatorami gier. Najlepsi dostaną nagrody.

Odbędą się targi komiksowe, które cieszą się niezwykłą popularnością zarówno wśród wystawców, jak i klientów. - To dla pasjonatów nie lada gratka. Można będzie kupić najnowsze komiksy z kraju i ze świata oraz znaleźć prawdziwe białe kruki wśród komiksów antykwarycznych - dodaje Adam Radoń.

Nowością na festiwalu ma być strefa literacka poświęcona twórczości Tolkiena. W planach są warsztaty praktyczne ze znanymi rysownikami i scenarzystami, wystawy, prelekcje, panele dyskusyjne, premiery oraz konkursy.

Zostań mistrzem komiksu

W jednym z nich, organizowanym przez Wydawnictwo Zysk i S-ka, może wziąć udział każdy. Chodzi o przygotowanie krótkiej formy komiksowej - minimum 8 stron i 12 gotowych plansz stanowiących przeznaczony do kontynuacji spójny, logiczny fragment komiksu. Do tego załączyć należy streszczenie opowiadania. Zgłoszona praca powinna zawierać w sumie od 32 do 100 stron. Należy ją odesłać w wersji cyfrowej do 31 lipca. Konkurs ma być cykliczny, a na najlepszych czekają nagrody oraz Grand Prix. Pełny regulamin konkursu znaleźć można TUTAJ.

Ale to nie wszystko. - Będą też inne konkursy cosplay, a także tradycyjnie przyznamy Komiksusy i nagrodę Humoris Causa im. Papcia Chmiela, czyli autora jednego z najbardziej znanych komiksów: "Tytusa, Romka i A’Tomka" - mówi organizator festiwalu.

Festiwal odbędzie się w Atlas Arenie w weekend 24-25 września. Jest organizowany przez "EC1 Łódź - Miasto Kultury" w Łodzi i Stowarzyszenie Twórców "Contur".

DOSTĘP PREMIUM