Na południowej półkuli gorąco, jak w piekarniku. Naukowcy alarmują: będzie jeszcze gorzej
Borykająca się z historyczną falą upałów Argentyna przeżywa rekordowy popyt na energię elektryczną. Powodem jest gospodarcze odbicie po pandemii w połączeniu z nienotowanym w historii kraju skwarem. Stąd wysłanie urzędników do pracy w domu, bo w ten kraj chce w ten sposób oszczędzać prąd i zapobiegać punktowym blackoutom - takim jak ten, który nastąpił w tym tygodniu w Buenos Aires.
W stolicy Argentyny kluczowe stało się posiadanie generatora prądu, bo przy 40-stopniowych upałach bez klimatyzacji i działających lodówek nie da się żyć. Zamykane są więc sklepy i restauracje.
Południowoamerykańscy meteorolodzy zapowiadają w najbliższych dniach kolejne rekordy temperatur. Już teraz pogoda zagraża plonom. A Argentyna to przede wszystkim kraj rolniczy, który produkuje na eksport zboże, mięso, zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem uprawy winorośli i produkcji wina.
Przy okazji niespotykanej fali upałów specjaliści prowadzą intensywną dyskusję na temat trwałych zmiany klimatycznych w kraju, który cieszył się do niedawna łagodnym, umiarkowanym klimatem. Eksperci przypominają, że w ostatnich latach Argentyna doświadczyła serii katastrofalnych pożarów w rejonie ujścia największej rzeki Parany, której wody płyną dzisiaj na najniższym poziomie od 80 lat.
W Australii jeszcze cieplej. W RPA sędzia piłkarski trafił do szpitala
Także Australia zmaga się z wielką falą upałów. W tym tygodniu został tam wyrównany historyczny rekord ciepła - 50,7 st. Celsjusza. Tyle termometry wskazywały w czwartek w Onslow na zachodzie kontynentu. To jednocześnie najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano na półkuli południowej.
Władze apelują do mieszkańców, by bez potrzeby nie wychodzili z domu.
Z powodu rekordowego upału stanęła produkcja, w jednym z zakładów do wysyłki sprężonego gazu LNG. Problemy technologiczne mają też kopalnie rudy żelaza, a z turnieju tenisowego Australian Open kilku graczy wycofało się z powodu problemów z oddychaniem, wywołanych prawdopodobnie upałem.
Rekordowe upały dają się też we znaki drużynom uczestniczącym w Pucharze Afryki, rozgrywanym w RPA. Sędzia meczu Mali-Tunezja dwa razy odgwizdał jego koniec przed czasem, wywołując gorącą dyskusję w sprawie ważności jego wyniku. Ostatecznie sam został odwieziony do szpitala z udarem słonecznym i ciężkim odwodnieniem.
Katastrofa klimatyczna
Ekstremalne zjawiska pogodowe to efekt zmian klimatycznych wywołanych przez działalność człowieka.
Według najnowszych wyliczeń miniony rok był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów i znalazł się w serii ośmiu kolejnych takich lat i okazał się rekordowym dla mórz i oceanów. Temperatura wody osiągnęła bowiem historycznie wysoki poziom i ten stan rzeczy, zdaniem naukowców przyniesie w najbliższym czasie wiele niebezpieczne zjawiska pogodowe jak gwałtowne burze i powodzie. Historycznie wysoki poziom osiągnęła temperatura wody w oceanach.
Raporty identycznej treści opublikowało w czwartek kilka światowych instytucji naukowych w tym amerykańskie NASA oraz NOAA oraz europejski program badawczy Copernicus.
Lista niektórych rekordów 2021 r.
- najcieplejszy miesiąc w historii pomiarów - o 0,93 stopnia Celsjusza powyżej średniej z XX w.: lipiec 2021 r.
- najwyższa temperatura w historii pomiarów - 54,4 stopnia Celsjusza: Dolina Śmierci w Kalifornii, 9 lipca 2021 r.
- najwyższa temperatura w Europie w historii pomiarów - 48,8 stopni Celsjusza: Syrakuzy, Włochy, 11 sierpnia 2021 r.
- najzimniejszy sezon na Antarktydzie - średnia minus 61 stopni Celsjusza: 2021
-
"Chiny najbardziej boją się jednego". Prof. Góralczyk zdradza, jak działa Pekin. "Przemalować, przechytrzyć"
-
"Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
-
"Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
- Siedem osób rannych podczas egzekucji komorniczej w Brzegu. Doszło do wybuchu
- Rosyjska rakieta uderzyła w blok w Zaporożu. Zełenski: Rosja ze zwierzęcą brutalnością ostrzeliwuje miasto
- Min. Moskwa chce zabierać paszporty krytykom PiS-u. "Putin też by chciał, żeby Nawalny wyjechał"
- Prowadził auto po kokainie, metamfetaminie i opiatach. Miał zakaz wsiadania za kółko
- Skróty państw na tablicach rejestracyjnych. Jak rozszyfrować, skąd pochodzi samochód?