Morawiecki radzi: Ocieplajcie swoje domy. Dopłaty rządowe do termoizolacji. Można składać wnioski

Mateusz Morawiecki w Boronowie zaapelował: "Drodzy rodacy, naprawdę skorzystajcie z tego". Dopłaty na docieplenie i wymianę pieców działają od 2018 r. Teraz rusza program Czyste Powietrze Plus. Na czym polega, kto skorzysta, gdzie składać wnioski?

Morawiecki: "drodzy rodacy ocieplajcie domy". Tak premier zachwala "Czyste Powietrze plus"

- Postarajcie się ocieplić domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym — mówił Mateusz Morawiecki podczas środowej wizyty w Boronowie. Premier dodał, że przed nami trudna zima.

Apel Morawieckiego miał być zachętą do skorzystania z rządowego programu Czyste Powietrze Plus, który rusza w piątek 15 lipca 2022.

- Jestem wdzięczny za to jak ekologiczna Polska się staje, a co za tym idzie ekonomiczna. Termomodernizacja to ograniczenie emisji szkodliwych pyłów nawet do 95 proc., emisji CO2 do 70 proc. a kosztów energii cieplnej mniej więcej o 50-70 proc. - mówił premier.

Program Czyste Powietrze Plus. Główna zmiana

W ramach programu, właściciele domów mogą dostać prefinansowanie na wymianę starego pieca oraz ocieplenie domu. Oznacza to, że wypłata pieniędzy nastąpi jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Jak poinformował wiceszef Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski, właściciel domu, który będzie chciał wymienić, piec, czyli tzw. kopciucha lub docieplić dom, może dostać z góry prawie 40 tys. zł. Resztę pieniędzy otrzyma po wykonaniu prac.

Prefinansowanie jest najważniejszą zmianą zmodyfikowanego programu Czyste Powietrze. Paweł Mirowski podkreślił, że takie rozwiązanie jest odpowiedzią na oczekiwanie osób, które chciały skorzystać, ale nie było ich stać na wkład własny w taką inwestycję, szczególnie w jej początkowym okresie. To dlatego, że poprzednia wersja programu wymagała samodzielnego sfinansowania inwestycji i rozliczenia jej po zakończeniu.

Kto może skorzystać z programu? Prefinansowanie dotyczy dwóch grup

Z prefinansowania nie będzie mógł jednak skorzystać każdy. Taka forma wsparcia będzie dostępna dla dwóch grup beneficjentów:

  • osób, których dochód w gospodarstwie domowych wieloosobowych nie przekracza 1564 zł, a jednoosobowych 2189 zł,
  • osób, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł na osobę oraz 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Obie grupy będą też mogły liczyć na dotację o 10 tys. wyższą od maksymalnej i tak pierwsza grupa osób z podwyższonym finansowaniem może liczyć na dotację w wysokości 47 tys. zł, druga, z najwyższym — na 79 tys. zł

Ta zmiana powoduje — jak zaznaczył Mirowski — że przy najwyższym finansowaniu, przed rozpoczęciem wymiany będzie można otrzymać prawie 40 tys. zł.

Czyste Powietrze Plus. Terminy, warunki, wnioski

Wnioski można składać już od piątku, 15 lipca 2022 r. Najlepiej zrobić to w formie elektronicznej, za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚGW). Taki wniosek należy podpisać podpisem zaufanym lub kwalifikowanym.

Nie mając podpisu zaufanego, można złożyć wniosek elektroniczne, ale oprócz tego trzeba go wydrukować, podpisać i wysłać pocztą do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Można też złożyć osobiście w NFOŚGW lub w gminie, która ma podpisaną umowę o współpracę z Narodowym Funduszem.

Ubiegając się o prefinansowanie, trzeba jednak pamiętać o najważniejszym: do wniosku należy załączyć umowę zawartą z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac, a środki nie trafią do właściciela domu, tylko bezpośrednio na konto wykonawcy inwestycji.

DOSTĘP PREMIUM