Zdjęcie satelitarne pokazuje poziom chlorofilu w Odrze. Skąd się wziął i dlaczego właśnie teraz

Odra w pełnym rozkwicie - jest potwierdzenie. Eksperci z Brockmann Consult z Hamburga, przy pomocy danych z europejskiego satelity Copernicus Sentinel 2 i w ścisłej współpracy z naukowcami, zbadali stężenie chlorofilu w Odrze. Chlorofil jest używany jako wskaźnik rozkwitu glonów. Czy to one są odpowiedzialne za tony śniętych ryb w polskiej rzece?

Odra na mapie — oto co ujawnił satelita Copernicus Sentinel 2. Zaawansowane badanie przyczyn katastrofy

Brockmann Consult z Hamburga to firma zajmująca się analizą danych środowiskowych i oprogramowaniem. Jej analitycy, współpracowali z badaczami Instytutu Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego (IGB). W pracach uczestniczyła też katedra modelowania teledetekcji (czyli badań prowadzonych na duże odległości przy użyciu specjalistycznego sprzętu) na Uniwersytecie w Lipsku. Eksperci obliczyli, że w Odrze znajduje się ogromne stężenie chlorofilu, co oznacza zaawansowany zakwit glonów.

Wyniki badań — które łączą monitoring wodno-ekologiczny z pobraniem próbek wody, oraz obserwacją zdjęć satelitarnych — dają nadzieję na lepsze poznanie przyczyn katastrofy ekologicznej w Odrze.

Wysoko stężony chlorofil — co to oznacza dla ryb? Naukowcy wyjaśniają

Wysoki poziom chlorofilu w Odrze, który jest obecnie obserwowany przez niemieckich naukowców, ponad wszelką wątpliwość jest oznaką rozkwitu glonów w rzece. Z kolei glony — jak sądzą naukowcy — mogą wydzielać toksyczne substancje, odpowiedzialne za masowe śnięcie ryb. Onet.pl, powołując się na naukowców z berlińskiego Instytutu Ekologii Wód i Rybołówstwa Śródlądowego Leibniza, jako prawdopodobną przyczynę katastrofy wskazuje gatunek glonów Prymnesium parvum, czyli tzw. złote algi.

Ekolog Christian Wolter uważa, że przy wysokich temperaturach i niskim poziomie wody w górnej Odrze, glony mogły zacząć masowo się rozwijać. A po otwarciu śluz, toksyczne algi mogły spłynąć Odrą.

Odra pełna chlorofilu — kosmiczna technologia monitoruje stan wody

Badanie było przeprowadzone przy użyciu Satelity Sentinel 2, wyposażonego w czujnik optyczny, który może być wykorzystany do określania koloru wody. Na jego podstawie można wyciągać wnioski na temat tego, które z substancji nadające kolor wodzie mogą się w niej znajdować. Pigmenty takie jak chlorofil występujący w algach, zmieniają padające światło słoneczne, co wykrywa czujnik satelity — wyjaśnił Instytutu Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego (IGB)

Badanie przeprowadzono, obserwując wody Odry, w trzech przedziałach czasowych:

  • w drugiej części lipca,
  • na początku sierpnia,
  • w połowie sierpnia.

Żółty kolor widoczny na zdjęciach oznacza szczególnie wysokie stężenie chlorofilu. W końcu lipca koncentracja glonów w rzece ma poziom średni. Wzrasta w południowym biegu Odry. Na początku sierpnia pojawił się skok stężenia stężenie chlorofilu w rejonie Wrocławia, a w połowie miesiąca zakwit przesunąć się w dół rzeki i rozprzestrzenił na Odrze.

TOK FM PREMIUM