"Żyjemy na planecie owadów". Na jednego człowieka przypada aż 2,5 miliona mrówek. "Najważniejsze to im nie przeszkadzać"

Najnowsze badania pokazują, że na na Ziemi żyje 20 biliardów mrówek. O wpływie tych owadów na nasz świat oraz ich funkcjonowaniu opowiadał w TOK FM Igor Siedlecki, doktorant Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Apelował też, by nie tępić tych pożytecznych zwierząt np. na działkach.
Zobacz wideo

Na Ziemi żyje 20 biliardów mrówek. To oznacza, że na jednego człowieka przypada ich aż 2,5 miliona - wynika z szacunków naukowców opublikowanych w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Zdaniem Igora Siedleckiego, nie można jednak powiedzieć, że żyjemy na planecie mrówek. - Żyjemy na planecie owadów albo na planecie bezkręgowców. Bo jak policzymy wszystkie bezkręgowce, to wtedy okaże się, że ich liczba jest zdecydowanie większa - mówił w TOK FM doktorant Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Zastrzegł przy tym, że liczby te mogą być jednak mylące. - Kiedy policzono całą biomasę mrówek, to okazało się, że stanowiła ona już tylko 20 proc. ludzkiej biomasy. A to oznacza, że ludzi nadal jest na ziemi ogrom - dopowiedział w rozmowie z Karoliną Głowacką. 

Mrówki w ekosystemie 

Gość TOK FM zwrócił też uwagę, że dzięki szczegółowym badaniom można nie tylko oszacować liczbę mrówek, ale też lepiej ocenić ich rolę w ekosystemie. A ta jest niebagatelna  - Mają one ogromne znaczenie w wynoszeniu gleby. Budując mrowiska, cały czas dokonują wymiany ziemi w jej  powierzchniowej warstwie, co powoduje, że wchodzi do niej powietrze i ją użyźnia - wyjaśnił. 

Igor Siedlecki dodał, że mrówki roznoszą także nasiona niektórych gatunków roślin. - Dokładnie tych, które mają doczepiony do nasiona fragment elajosom, który jest słodkim, odżywczym ciałkiem zachęcającym mrówki. Mrówki takie nasiono biorą, przenoszą dalej, a elajosom zjadają - opowiadał.

Doktorant Ogrodu Botanicznego UW wskazał także, że mrówki wpływają na zmniejszenie liczby gatunków owadów, które zjadają liście drzew. 

"Mrówki rozmawiają głównie zapachem"

Rozmówca Karoliny Głowackiej przybliżył także sposób funkcjonowania tych owadów. - Mrówki rozmawiają głównie zapachem. Są w stanie przekazać między sobą kilkadziesiąt komunikatów zapachowych - wskazał, podkreślając, że mrówkom można byłoby przypisać nawet pewien język. Tym bardziej, jak podkreślił, że w ostatnich latach pojawiają się kolejne nowe badania na ten temat. Ostatnie wskazują np. że mrówki wydają dźwięki, które także mają znaczenie w komunikacji. 

Jak zatem dbać o mrówki w naszym otoczeniu? - Mrówki jako społeczność mają zdolność do dbania o swoje najbliższe środowisko. Więc najważniejsze to im nie przeszkadzać. Jeśli zobaczymy mrowisko na działce, to najlepiej będzie je zostawić. Użyźnią nam trawnik, nic złego z tego nie wyniknie - podsumował gość TOK FM. 

DOSTĘP PREMIUM