"Rodzina 500 plus". Rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy w programie

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500 plus". Potrwa do 31 maja 2024 r. Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu, to ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.
Zobacz wideo

Świadczenie ZUS "Rodzina 500 plus" przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Świadczenie ZUS "Rodzina 500 plus" - wniosek

Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wychowawcze, ich rozpatrywaniem, przyznawaniem i wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną.

Można to zrobić na kilka sposobów, poprzez:

  • aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety,
  • Platformę Usług Elektronicznych ZUS,
  • portal Emp@tia
  • swoją bankowość elektroniczną.

Jak złożyć wniosek na 500 plus przez PUE ZUS? Wyjaśniamy krok po kroku

"Rodzina 500 plus". Nowy okres świadczeniowy. Kiedy wypłata?

Jeśli rodzic lub opiekun złoży wniosek od 1 lutego do 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Na przykład jeśli złożył wniosek od 1 lutego do 31 maja 2023 r., to otrzyma świadczenie od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Jeżeli wniosek zostanie złożony po 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, to ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym rodzic lub opiekun złoży wniosek do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia urodzenia dziecka lub objęcia dziecka opieką.

Osobie, która złoży wniosek w czerwcu, ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.

500 plus dla dziecka

Według danych MRiPS od kwietnia 2016 r. z programu Rodzina 500 plus wypłacono ponad 230 mld zł. Każdego miesiąca to świadczenie otrzymuje blisko 7 mln dzieci.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM