Nagła zmiana pogody przed długim weekendem. IMGW: Opady, burze z gradem i ulewami

Poniedziałek jest słoneczny, ale już od wtorku na południu Polski występować będą przelotne opady deszczu oraz burze z gradem i ulewami. Jak podaje IMGW w drugiej połowie tygodnia opady i burze są możliwe także w centrum i na północy.
Zobacz wideo

W poniedziałek na przeważającym obszarze będzie słonecznie i pogodnie. Więcej chmur na obszarach podgórskich i tam może padać przelotny deszcz.

Temperatura maksymalna od 19 stopni Celsjusza na północy, ok. 24 w centrum, do 27 stopni na południu. Najchłodniej będzie nad morzem 16-18 stopni. Wiatr słaby, zmienny, na południu i w centrum - wschodni.

W nocy na północy i w centrum zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze umiarkowane, a na południu okresami - duże. Na południowym zachodzie może padać przelotny deszcz.

Temperatura minimalna wyniesie od 6 stopni Celsjusza na północy, 8-9 nad morzem, do 15 stopni na południu. Wiatr słaby, wschodni lub południowo wschodni.

IMGW: w drugiej połowie tygodnia opady i burze 

We wtorek pojawi się więcej chmur, a na południu przeważać będzie zachmurzenie duże z przelotnym deszczem. IMGW informuje, że od Podkarpacia po Górny Śląsk możliwe są burze, także z gradem oraz z opadami do 20-25 mm i porywami wiatru do 70 km/h. Temperatura maksymalna od 21°C na południowym zachodzie do 27°C na wschodzie, tylko nad morzem od 17°C do 20°C. Wiatr będzie słaby, miejscami umiarkowany, z kierunków wschodnich.

W środę, czwartek i piątek pogodnie będzie prawdopodobnie tylko na północnym zachodzie. Na pozostałym obszarze kraju pochmurno i okresami deszczowo. Miejscami, głównie na południu i w centrum, burzom może towarzyszyć intensywny deszcz, porywy wiatru do 60-65 km/h oraz grad. Temperatura w wielu miejscach wzrośnie do 25°C-27°C, tylko nad morzem będzie chłodniej, od 16°C do 20°C. Wiatr będzie okresami porywisty, z kierunków wschodnich.

Pogoda na weekend: "W całym kraju zapowiadają się pochmurnie"

Sobota i niedziela niemal w całym kraju zapowiadają się pochmurnie, tylko na południowym wschodzie i północnym zachodzie możliwe będą większe przejaśnienia bądź rozpogodzenia. Strefy opadów przesuną się bardziej na północ, ale na południu i w centrum nadal możliwe będą burze z gradem, a lokalnie też z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Temperatura maksymalna wyniesie od 17°C nad morzem, około 22°C w strefach opadów, do 27°C na południu kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, wciąż z kierunków wschodnich.

Gdzie jest burza? Radar pogodowy online, mapa burz i opadów na żywo

Aby sprawdzić, gdzie i kiedy będą burze online, można skorzystać m.in. ze strony: burze.dzis.net, na której znajduje się czytelna i dobrze opisana mapa. Na niej zaznaczone są miejsca zarejestrowanych wyładowań atmosferycznych z ostatnich dwóch godzin. Mapa odświeżana jest co 5 minut.

Podobną, interaktywną mapę burzową, wykrywającą wyładowania atmosferyczne i burze w czasie rzeczywistym, znaleźć można na niemieckiej stronie radaru burz Blitz – www.blitzortung.org.

Świetną stroną do obserwacji zmieniających się frontów burzowych, burz z gradem, opadów czy wichur, jest strona ze zdjęciami satelitarnymi Sat24.com. Tutaj na bieżąco obserwować można fronty przemieszczające się nad różnymi obszarami świata, w wybranej opcji widoku: wzrokowej albo na podczerwień.

Bardzo popularny w Polsce jest także serwis Łowców Burz. Strona ta podaje bieżące prognozy, ostrzega przed zagrożeniem burzowym, podaje wnikliwe opisy sytuacji synoptycznych, jak również przedstawia ich omówienie.

Można również skorzystać ze strony/aplikacji windy.com. na której można sprawdzać pogodę w czasie rzeczywistym oraz jako prognozę. Przedstawia ona różne parametry takie jak wiatr, temperatura, opady, burze itp.

TOK FM PREMIUM