Badania okresowe 2023. Przypominamy, co się zmieniło od 1 lipca
W związku z odwołaniem stanu zagrożenie epidemicznego związanych z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 w Polsce, 1 lipca 2023 r. przestało obowiązywać rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r. Oznacza to wprowadzenie wielu zmian m.in. dla pracowników, gdyż na przykład wróciły wynikające z Kodeksu pracy obowiązki dotyczące badań lekarskich.
Badania okresowe 2023 - aktualne zasady
Decyzja o odwołaniu stanu zagrożenie epidemicznego została podjęta na podstawie wniosku Głównego Inspektora Sanitarnego, który uznał, że obecna sytuacja epidemiologiczna jest na tyle stabilna, że nie ma potrzeby dalszego utrzymywania ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.
W związku z odwołaniem epidemii powróciły wszystkie obowiązki pracodawców i pracowników wynikające z Kodeksu pracy, w tym obowiązek przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia pracownikom badań lekarskich w terminie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
Jednocześnie, jeżeli w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego badanie wstępne, lub kontrolne pracownika przeprowadził i wydał orzeczenie lekarskie inny lekarz niż lekarz medycyny pracy, to takie orzeczenie lekarskie traci moc po upływie 180 dni od dnia 1 lipca 2023 r.
Badania okresowe 2023 - najważniejsze informacje
Zgodnie z Kodeksem pracy, wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie każdorazowo przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
- osoby rozpoczynające pracę w nowej firmie,
- pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia.
Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają:
- osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu/wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym samym pracodawcą;
- osoby przyjmowane do pracy u innego pracodawcy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu/wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
Posłuchaj:
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>
-
Atak COVID-19. Wróci obowiązek noszenia maseczek? "Nie można już chronić się inaczej"
-
Jak się żyje w kraju, w którym Polacy stanowią największą mniejszość? "Inny schemat kariery"
-
Rząd Tuska "wygasi" hobby tysięcy Polaków? "Robią potworny kipisz"
-
"Chłopcy z klasy rzucają we mnie zeszytem". Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach. Hejt i wykluczenie. Co robić?
-
Strzelanina we Wrocławiu. Dwóch policjantów w stanie krytycznym. Zatrzymano 44-latka
- Protest przewoźników w liczbach. W kolejce mającej 65 km stoi blisko 900 tirów. 8 dni czekania
- Strzelanina we Wrocławiu. Lekarze walczą o życie ranionych policjantów
- Atak nożownika w Paryżu. Ofiarą turysta
- ''Czuliśmy się podludźmi. Mam nadzieję, że ten mroczny czas się skończył"
- Ropa naftowa straszy branżę lotniczą. Na wakacje polecimy samolotem napędzanym olejem po kotletach?