14 emerytura 2023. Kiedy wypłata świadczenia? Podajemy prawdopodobne terminy

"Czternastkę" otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób, z czego 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze. Wiemy kiedy nastąpi wypłata świadczenia, na które czeka wielu seniorów przy rekordowej inflacji.
Zobacz wideo

19 lipca prezydent podpisał ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Następnie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa określa warunki nabycia przez osoby uprawnione prawa do dodatkowego świadczenia pieniężnego, zwanego czternastą emeryturą. Świadczenie to ma przysługiwać na stałe.

- Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. ZUS i inne organy rentowe będą przyznawać i wypłacać to świadczenie z urzędu. Świadczenie zostanie wypłacone wraz z emeryturą i rentą oraz będzie doręczane tą samą drogą, co świadczenie główne (przelewem lub przekazem gotówkowym) - poinformowała prezes ZUS.


Kiedy wypłata 14 emerytury w 2023 roku? Prawdopodobne terminy

Jak w komunikacie informuje PAP, termin wypłaty ma zostać wskazany w rozporządzeniu wydanym na podstawie ustawy. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas niedawnego spotkania z wyborcami stwierdziła, że świadczenie będzie wypłacane "od początku września". 

Kancelaria Premiera Rady Ministrów poinformowała natomiast w oficjalnym komunikacje, że wypłaty czternastek ruszą już  "na przełomie sierpnia i września" 2023 roku. 

 14 emerytura 2023. Ile wyniesie? 

Szefowa ZUS zwróciła uwagę, że czternastka w pełnej wysokości wyniesie co najmniej 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile wynosi obecnie minimalna emerytura. - W przypadku osób ze świadczeniem głównym między 2900 zł a 4438,44 zł czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład do renty 3200 zł będzie przysługiwać czternastka w kwocie 1288,44 zł - dodała.

Minimalna wysokość czternastki będzie musiała wynieść co najmniej 50 zł, aby świadczenie przysługiwało.

"Czternastka" a zajęcia komornicze

Czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500+ dla niesamodzielnych. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy.

Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem, którego wypłata będzie zawieszona na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM