14. emerytura 2023 już na stałe. Co zrobić, aby świadczenie otrzymać?

Od tego roku czternasta emerytura to świadczenie, które już na stałe zostaje z seniorami. Nie trzeba składać żadnych wniosków ani deklaracji, aby je otrzymać - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ile wynosi 14. emerytura i co zrobić, aby świadczenie otrzymać?
Zobacz wideo

- Są to emerytury, które od tego roku już na stałe zostają z seniorami. Oznacza to, że nie będzie rok w rok podejmowana decyzja, czy 14. emerytura ma być, czy ma jej nie być, tak jak było do tej pory - powiedziała minister.

Czternastka 2023. Kiedy trafi na konta seniorów?

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem czternastka zostanie wypłacona we wrześniu. Do pierwszych seniorów trafiła w piątek 1 września. Kolejne terminy wypłat to: 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września.

Minister przypomniała, że świadczenie to jest wypłacane wszystkim emerytom, rencistom, ale także rolnikom i służbom mundurowym.

- Nie trzeba składać żadnych wniosków ani deklaracji, żeby je otrzymać - dodała.

14. emerytura 2023. Ile wynosi?

Czternasta emerytura 2023 to 2650 zł brutto, co daje 2202 zł netto wszystkim emerytom i rencistom z minimalną wysokością świadczenia emerytalno-rentowego. Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto zostanie wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę.

Minimalna wysokość czternastki będzie musiała wynieść co najmniej 50 zł, aby świadczenie przysługiwało. W komunikacie kancelarii premiera zaznaczono, że do świadczenia będą uprawnione osoby, których suma świadczeń nie przekracza 5500 zł brutto.

Czternastka będzie wolna od wszelkich innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, o alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Czy zamierzasz wziąć udział w jesiennych wyborach parlamentarnych?
Tak
91%
32329głosów
Nie
5%
1679głosów
Jeszcze nie wiem
4%
1464głosów

TOK FM PREMIUM