Referendum 2023. Przypominamy cztery pytania referendalne

Referendum 2023. W sierpniu Sejm przyjął uchwałę w sprawie zarządzenia ogólnokrajowego referendum, które odbędzie się 15 października - tego samego dnia, co wybory parlamentarne. Na karcie referendalnej znajdą się cztery pytania. Poniżej, przypominamy jakie.
Zobacz wideo

W terminie wyborów parlamentarnych odbędzie się także ogólnopolskie referendum, w którym Polacy będą mogli wypowiedzieć się na cztery zaproponowane przez rząd tematy. Mimo krytycznych głosów opozycji i ekspertów PiS nie zrezygnował ze swojego pomysłu. 

Za przyjęciem uchwały o zarządzeniu referendum 2023 głosowało 234 posłów, 210 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia uchwały wynosiła 226 głosów

Referendum 2023. Na takie pytania będziemy odpowiadać 15 października

Referendum zostanie przeprowadzone 15 października 2023 roku. W tym samym terminie odbędą się wybory parlamentarne.

W referendum padną cztery pytania:

  • "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?";
  • "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?";
  • "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?";
  • "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Do sejmowej uchwały dołączono kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum. Zgodnie z nim do 5 września uprawnione podmioty mogły zawiadomić PKW o zamiarze uczestniczenia w kampanii referendalnej w mediach publicznych. Do 27 września ustalona ma zostać kolejność rozpowszechniania audycji referendalnych. Nieodpłatne nadawanie audycji referendalnych uprawnionych podmiotów w mediach publicznych ma trwać od 29 września do 13 października. Tego samego dna zakończy się też kampania referendalna.

Referendum 2023. Polacy są podzieleni. Nie wszyscy chcą brać udział w referendum

Ponad 50 proc. ankietowanych nie zamierza wziąć udziału w referendum, które odbędzie się 15 października - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Przeciwnego zdania jest 43,1 proc. respondentów - dodano.

Na pytanie: "Czy zamierza pan/i wziąć udział w referendum, które odbędzie się 15 października?":

  • 39,0 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie",
  • 11,4 proc. - "raczej nie",
  • 33,6 proc. powiedziało "zdecydowanie tak",
  • 9,5 proc. - "raczej tak",
  • 6,5 proc. odpowiedziało "nie wiem".

Jak wynika z badania, w referendum chcą wziąć udział przede wszystkim głosujący na PiS, zdecydowana większość wyborców PO na to głosowanie się nie wybiera.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Czy zamierzasz wziąć udział w jesiennych wyborach parlamentarnych?
Tak
91%
32329głosów
Nie
5%
1679głosów
Jeszcze nie wiem
4%
1464głosów

TOK FM PREMIUM