800 plus 2024. Kiedy będzie pierwsza wypłata 800 plus?

Od 1 stycznia 2024 roku wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z 500 zł do 800 zł. Zmiana nastąpi bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Kiedy rodzice i opiekunowie mogą się spodziewać pierwszej wypłaty?
Zobacz wideo

Zmiana wysokości świadczenia z 500 na 800 złotych nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

800 plus. Kiedy zacznie obowiązywać?

Trzeba jednak wiedzieć, że wypłatę pierwszego wyższego świadczenia wychowawczego przewidziano nie na styczeń a na okres do 29 lutego 2024 roku, z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Jak uzasadniono, wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw.

800 plus 2024. Jak złożyć wniosek?

Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wychowawcze, ich rozpatrywaniem, przyznawaniem i wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie składać można jedynie drogą elektroniczną.

Można to zrobić na kilka sposobów, poprzez:

  • aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety,
  • Platformę Usług Elektronicznych ZUS,
  • portal Emp@tia;
  • swoją bankowość elektroniczną.

Jak złożyć wniosek na 500 plus przez PUE ZUS? Wyjaśniamy krok po kroku

800 plus 2023. Nowy okres świadczeniowy. Kiedy wypłata?

Trzeba pamiętać, że jeśli rodzic lub opiekun złoży wniosek od 1 lutego do 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. 

Jeżeli natomiast wniosek zostanie złożony po 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, to ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym rodzic lub opiekun złoży wniosek do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia urodzenia dziecka lub objęcia dziecka opieką.

Osobie, która złoży wniosek w czerwcu, ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM