Takiej kampanii jeszcze nie było. "Wszyscy próbują pokazać, że inni to anty-Polacy i zdrajcy" [SONDAŻ]

64,2 proc. respondentów uważa, że obecna kampania wyborcza jest bardziej brutalna niż poprzednie. 25,5 proc. wyborców uznaje, że nie różni się ona niczym od poprzednich, a 1,8 proc. twierdzi, że jest spokojniejsza - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i Radia RMF FM.
Zobacz wideo

W sondażu, którego wyniki opublikowano w czwartkowej "Rzeczpospolitej", zapytano ankietowanych: "Jak ocenia pan/pani dotychczasową kampanię wyborczą?". "Zdaniem 64,2 proc. badanych przez IBRiS jest ona bardziej brutalna niż poprzednie. Co czwarty badany twierdzi, że niczym nie różni się od wcześniejszych. 8,6 proc. nie ma w tej sprawie zdania, a tylko 1,8 proc. uznaje, że kampania nie jest tak ostra jak poprzednia" - czytamy.

- Można powiedzieć, że ten wynik nie zaskakuje. To prosta pochodna tego, co obserwujemy od lat. Politycy rządu i opozycji od lat się dehumanizują, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Wszyscy wzajemnie próbują pokazać, że inni to anty-Polacy i zdrajcy - mówi dr Bartosz Rydliński z UKSW i Centrum Daszyńskiego.

Jak dodaje dziennik, ankietowanych zapytano też, kto według nich odpowiada za brutalizację. - Aż 57,6 proc. respondentów, którzy uważają, że tegoroczna kampania jest brutalniejsza niż poprzednie, winą za to obarcza Prawo i Sprawiedliwość. Na Koalicję Obywatelską wskazuje 42 proc. badanych, a 15,5 proc. uważa, że to wina Konfederacji. Z kolei 7,9 proc. twierdzi, że to wina wszystkich partii. W tym pytaniu można było wskazać więcej formacji politycznych niż jedna - informuje.

Badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM przeprowadzono w dniach 8-9 września metodą CATI na grupie 1100 respondentów.

 

Posłuchaj:

Czy zamierzasz wziąć udział w jesiennych wyborach parlamentarnych?

TOK FM PREMIUM