Zamieszanie z kontem Mentzena na Instagramie. Ekspertka: Dziś on, za tydzień może być Tusk

Sławomir Mentzen poinformował w niedzielę na portalu X, że Meta "usunęła" jego konto na Instagramie na niespełna 30 dni przed wyborami. Lider Konfederacji to polityk niezwykle popularny w mediach społecznościowych. Jak podał, na Instagramie obserwowało go 340 tysięcy użytkowników. Po niespełna dwóch godzinach konto zostało odblokowane.
Zobacz wideo

Lider Konfederacji Sławomir Mentzen poinformował w niedzielę, że w środku kampanii wyborczej stracił swoje konto na Instagramie. "Za co straciłem konto? Oczywiście nie wiadomo, Meta nie podała nawet przyczyny, nie wskazała treści, która jej zdaniem jest niezgodna z regulaminem. Jedyny komunikat sugerował, że udostępniam niebezpieczne treści, takie jak popieranie przemocy (?), ataku terrorystycznego (??) czy wspieranie aktywności kryminalnej, takiej jak handel ludźmi (????!!!)" - napisał Mentzen na portalu X. 

Polityk, który swoją popularność w dużej mierze zawdzięcza mediom społecznościowym, podał, że na Instagramie obserwowało go kilkaset tysięcy użytkowników. "Miałem tam 340 tysięcy obserwujących, w zasadzie tyle samo co Donald Tusk i prezydent Andrzej Duda. Spośród polityków tylko Rafał Trzaskowski miał wyraźnie więcej obserwujących od nas" - zaznaczył Mentzen. 

Lider Konfederacji w swoim wpisie sugerował, że konto zostało wyłączone z przyczyn politycznych. 

"Dziś Mentzen, za tydzień może być Tusk"

Na zagrożenia związane z arbitralnym wyłączeniem konta politykowi zwracali uwagę na portalu X eksperci. Sylwia Czubkowska, prowadząca podcast "Techstorie" w TOK FM, napisała: "W komentarzach 'bardzo dobrze', 'prywatna firma, więc o co cho' (kumam ironię w przypadku Konfederacji), 'zasłużyłeś' etc. Ale tu nie o Mentzena tak naprawdę chodzi. Prywatyzacja cenzury w rękach platform cyfrowych to poważna kwestia. Dziś Mentzen, za tydzień mogą Tuska. Bo mogą" - zwróciła uwagę dziennikarka.

O zaniepokojeniu tak ogromną władzą, jaką mają dziś cyfrowi giganci, napisał także Kastor Kużelewski z Polityki Insight. 

Po niespełna dwóch godzinach Mentzen podał, że konto zostało odblokowane. "Meta zwróciła mi konto na Instagramie. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w pomoc w odzyskaniu profilu!" - napisał.

Posłuchaj podcastu:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM