Rząd PiS i Konfederacji. Kto premierem? On na pewno nie. "Złożą go w ofierze" [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]

- To będzie najbardziej antyeuropejski rząd w historii III RP - tak o możliwym gabinecie koalicyjnym PiS i Konfederacji mówił w podkaście "Dzień po wyborach" Wojciech Szacki z Polityki Insight. To jeden z sześciu scenariuszy, które analitycy PI będą omawiać w rozmowach z Maciejem Głogowskim.

TOK FM i Polityka Insight łączą siły, żeby w czasie tej gorącej kampanii wyborczej zastanowić się nad tym, co czeka nas w Polsce po 15 października. Polityczna fikcja pozwoli nam opowiedzieć, jakie możliwe scenariusze politycznej układanki mogą wydarzyć się w naszym kraju po wyborach do Sejmu i Senatu. O tym właśnie jest podcast "Dzień po wyborach". Słuchaj w TOK FM Premium - w poniedziałki i czwartki.

PiS w rządzie z Konfederacją

W naszym scenariuszu zakładamy, że - jak stwierdził Kastor Kużelewski z Polityki Insight - Konfederacja po wyborach 15 października "skusiła się na frukta władzy" i weszła w koalicję z PiS. Kto zostanie premierem takiego rządu? - Konfederacja, żeby zachować częściową wiarygodność, będzie musiała osiągnąć kilka sukcesów w kwestiach personalnych. Zanim dojdzie do negocjacji w kwestii nazwiska premiera,  konfederaci zażądają stanowiska marszałka Sejmu dla Krzysztofa Bosaka - wskazał Kużelewski. Zdaniem analityka Polityki Insight, pewne miejsce w takim gabinecie ma też Sławomir Mentzen. - Jako wicepremier i minister finansów - dodał.

Eksperci Polityki Insight byli zgodni, że taki wynik wyborów przesądza polityczny los obecnego premiera. - Konfederacja potrzebuje złożyć ofiarę swoim wyborcom z Mateusza Morawieckiego. To on był twarzą lockdownów, nielubianego Nowego czy Polskiego Ładu i tego całego rozdawnictwa - wyjaśnił Wojciech Szacki.

Maciej Głogowski, prowadzący podcast, nie miał wątpliwości, że przy takim układzie politycznym, czyli rządzie PiS i Konfederacji, jak bumerang wróci pytanie o polexit. - Tak szybko z UE nas nie wyprowadzą, ale to będzie najbardziej antyeuropejski rząd w historii III RP. Czekają nas werbalne wojny z Komisją Europejską, bardzo ostry konflikt z Komisją Europejską, z Niemcami. Taki rząd będzie działał alergicznie na polityków europejskich, ale jednocześnie będzie dla nich wygodny, żeby pokazywać się na ich tle jako ci, którzy dbają o praworządność - podkreślił Szacki.

Co jeszcze czeka nas, jeśli po wyborach 15 października władzę przejmie koalicji PiS i Konfederacji? Kto wejdzie do rządu? A kto na pewno się w nim nie pojawi? Jak taki rząd będzie się dogadywał - albo nie - z prezydentem? I wreszcie, jak rząd będzie zmieniał Polskę i na ile będzie trwały? O tym w tym odcinku podcastu "Dzień po wyborach":

Czy weźmiesz udział w wyborach 15 października?

TOK FM PREMIUM