Wyobraź sobie, że jest "Dzień po wyborach". TOK FM i Polityka Insight prezentują podcast o 6 scenariuszach powyborczych

Wyobraźmy sobie, że jest 16 października, dzień po wyborach parlamentarnych. Znamy ich wyniki, wiemy, kto wygrał. I wiemy, kto będzie rządził. W podcaście "Dzień po wyborach" TOK FM i Polityka Insight wspólnie kreślą scenariusze powyborczej rzeczywistości. Oto sześć wariantów, które mogą nas czekać dzień po wyborach.

TOK FM i Polityka Insight łączą siły, żeby w czasie tej gorącej kampanii wyborczej zastanowić się nad tym, co czeka nas w Polsce po 15 października. Polityczna fikcja pozwoli nam opowiedzieć, jakie możliwe scenariusze politycznej układanki mogą wydarzyć się w naszym kraju po wyborach do Sejmu i Senatu. O tym właśnie jest podcast "Dzień po wyborach". 

Zaczynamy od rozmowy dziennikarza TOK FM Macieja Głogowskiego z Andrzejem Bobińskim, dyrektorem zarządzającym Polityki Insight, dobrze znanym m.in. słuchaczom i słuchaczkom podcastu "Nasłuch". W odcinku wprowadzającym Głogowski i Bobiński określają, które scenariusze - według analityków PI - są najbardziej prawdopodobne po wyborach parlamentarnych. Odrzucają też te, które teoretycznie mogłyby się wydarzyć, ale ich prawdopodobieństwo jest niewielkie. Posłuchaj:

O czym więc będą rozmawiać? W kolejnych odcinkach Maciej Głogowski i analitycy Polityki Insight przeanalizują sześć scenariuszy. Zastanowią się, jak do tego doszło? Kto jest wygranym, a kto przegranym takiego wariantu? Na jakie kompromisy muszą pójść rządzący? Gdzie zawiążą się sojusze, a gdzie wybuchną konflikty, a także czym się skończą? Kto wejdzie do rządu, a kto na pewno się w nim nie pojawi, i wreszcie - kto stanie na jego czele? A także - jak będzie rządziła nowa władza? Jak dogada się z prezydentem? Jakich zmian w prawie dokona? I oczywiście - czy przetrwa?

Zaczynamy od wariantu, w którym władzę po wyborach przejmuje koalicja PiS i Konfederacji - ten odcinek już już dostępny w aplikacji TOK FM i na tokfm.pl. Słuchaj tutaj:

A oto, jakimi jeszcze scenariuszami będziemy się zajmować:
21 września - KO rządzi w koalicji
25 września - PiS rządzi samodzielnie
28 września - rząd mniejszościowy PiS z poparciem Konfederacji
2 października - rząd mniejszościowy opozycji z poparciem Konfederacji
5 października - niewyłonienie rządu.

Podcast "Dzień po wyborach". Jak słuchać?

Pełne wersje wszystkich odcinków dostępne są tylko w TOK FM Premium - w aplikacji TOK FM, na tokfm.pl i na kanale TOK FM w Apple Podcasts. Wersje skrócone będą publikowane na kanale Polityki Insight na platformach podcastowych. Kolejne odcinki będą ukazywać się w poniedziałki i czwartki, a każdy z nich poświęcony będzie jednemu scenariuszowi.

Podcast "Dzień po wyborach" to wspólna inicjatywa TOK FM i Polityki Insight. Wszystkie odcinki prowadzi Maciej Głogowski, który rozmawia z analitykami Polityki Insight: Andrzejem Bobińskim - dyrektorem zarządzającym, Wojciechem Szackim - szefem działu politycznego, Joanną Sawicką - starszą analityczką ds. politycznych, Ryszardem Łuczynem - analitykiem ds. cyfrowych i politycznych oraz Kastorem Kużelewskim - analitykiem ds. politycznych. 

Wydawcą podcastu jest Jakub Baliński, za montaż oraz reżyserię postprodukcji odpowiadają: Katarzyna Michałowska i Bartosz Dąbrowski. Oprawę graficzną przygotowała Karolina Tomaszewska. Producentami są: po stronie Polityki Insight - Marcin Bąba, po stronie TOK FM - Magda Birecka. 

Czy weźmiesz udział w wyborach 15 października?

TOK FM PREMIUM