Prawyborcze zwycięstwo KO w "Polsce w pigułce". Donald Tusk zabrał głos

W niedzielę w Wieruszowie (Łódzkie) odbyły się prawybory. Zagłosowało w nich 19,24 proc. uprawnionych mieszkańców miasta. Najwięcej głosów dostała Koalicja Obywatelska, wygrywając z Prawem i Sprawiedliwością. Wynik skomentował już lider opozycji Donald Tusk.
Zobacz wideo

Jak podała na swojej stronie gmina Wieruszów (Łódzkie), w prawyborach wzięło udział 2 150 osób, z czego 2110 głosów uznano za ważne. Uprawnionych do głosowania było 11 184, czyli frekwencja wyniosła 19,27 proc.

Zaskoczeniem jest to, że prawybory wygrała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 34,08 proc. głosów. Niespodziewanie, w przeciwieństwie do wszystkich sondaży Prawo i Sprawiedliwość zajęło drugie miejsce i dostało 32,32 proc. głosów. Gdyby to Wieruszów decydował o wynikach w całym kraju, w nowym Sejmie byłaby jeszcze Trzecia Droga (11,94 proc.), Konfederacja (6,64 proc.) i Lewica (6,35 proc.). Pozostałe komitety nie przekroczyły progu 5 procent.

Wyniki prawyborów w Wieruszowie skomentował już przewodniczący PO. "Cieszycie się z wygranych prawyborów w Wieruszowie? To od teraz przez miesiąc pracujecie dwa razy więcej, trafiacie dwa razy celniej, kochjacie wyborców jeszcze mocniej. Bo ta wygrana to znak nadziei, nie gwarancja zwycięstwa. Wszystko w naszych rękach!" - napisał na portalu X Donald Tusk.

Wieruszów "Polską w pigułce"

Gdyby wynik prawyborów w Wieruszewie przełożyć na mandaty według wzoru wykorzystywanego przez WP przy sondażach partyjnych, Sejm wyglądałby tak: Koalicja Obywatelska - 189 mandatów, Zjednoczona Prawica - 178, Trzecia Droga - 53, Konfederacja - 20, Lewica - 19.

Jak podkreślają organizujący prawybory samorządowcy, Wieruszów był nazwany kiedyś "Polską w pigułce". Dlaczego? Lokalni politycy twierdzą bowiem, że wyniki oficjalnych głosowań są tam zbliżone do wyników ogólnopolskich.

Impreza odbyła się w mieście po raz trzeci. Wcześniej wieruszowianie głosowali w 1997 i 2019 roku.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM