Po co młodzi startują w wyborach? "W Sejmie nie ma żadnej kobiety młodszej niż 30 lat"

Zdaniem Alicja Musiał z Nowej Lewicy obecna elita polityczna nie reprezentuje najmłodszych wyborców. Młodzi - startując w wyborach - chcą to zmienić. - Każde pokolenie ma swoje problemy, wyzwania - mówiła w TOK FM kandydatka na posłankę.
Zobacz wideo

Czy dzięki wyborom uda się odmłodzić polską scenę polityczną? - Mamy małą reprezentację młodych ludzi. Jeżeli ja Donalda Tuska pamiętam jeszcze z dzieciństwa, to rozumiem, że połowa ludzi w wielu 18-25 lat też czuje się niedoreprezentowana w Sejmie i w parlamencie – mówiła w "Poranku Radia TOK FM" Alicja Musiał, kandydatka Nowej Lewicy do Sejmu w okręgu 29. 

Zadaniem rozmówczyni Jana Wróbla "każde pokolenie ma swoje problemy, wyzwania i najlepiej rozumieć się będą ludzie z tego samego pokolenia".  - Teraz na przykład młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy, mający doświadczenie z patologiami, które aktualnie na rynku pracy są. To są zupełnie inne problemy, niż mają ludzie w wieku 50-60 lat - oceniła. I dodała, że "w aktualnym Sejmie nie ma żadnej kobiety młodszej niż 30 lat". - To jest smutne - podkreśliła.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Zdaniem Musiał wysoki wiek obecnej klasy politycznej oznacza też, że jest ona bardziej konserwatywna "niż polskie społeczeństwo". - Tu się robi jakaś przepaść. Ja bym chciała, żeby tej przepaści nie było, żeby klasa polityczna nas po prostu reprezentowała - argumentowała. 

Kandydatki na posłankę nie przekonały argumenty Jana Wróbla, że wiek oznacza większe doświadczenie. Dziennikarz przywołał przykład wizyty u dentysty, "który już swoje borował".  - A ja mam dobre doświadczenie z młodszymi lekarkami, które mają o wiele większe poczucie empatii do pacjenta. To są personalne doświadczenia, ale uważam, że reprezentacja każdego pokolenia w Sejmie – powinna być - podkreśliła. 

Gościni TOK FM z zawodu jest inżynierką systemową, pracuje w branży kosmicznej. - Pracuję w gliwickiej firmie, w której budujemy satelity. To jest faktycznie taki mój temat i to, czym chciałabym się zająć, czyli nauka i nowa technologia - mówiła, podkreślając, że Polska ma szansę być konkurencyjna na europejskim rynku w branży kosmicznej.  - To jest realne i osiągalne. Bo mamy dobrych inżynierów w Polsce. Jeżeli dobrze do tego podejdziemy, jeżeli przemyślimy jakie pieniądze będziemy w ten przemysł pompować, jeżeli uda się wprowadzić w końcu krajowy program kosmiczny, który leży w zamrażarce, to naprawdę mamy szansę być konkurencyjni - podsumowała gościni TOK FM.

Już dzisiaj 19 września o godz. 20.00 na antenie TOK FM odbędzie się debata przedwyborcza z udziałem młodych kandydatów. 

Czy zamierzasz wziąć udział w jesiennych wyborach parlamentarnych?

TOK FM PREMIUM