Prawo i Sprawiedliwość ucieka konkurentom. Konfederacja wraca na podium [SONDAŻ]

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, które ma ponad 9 punktów procentowych przewagi nad Koalicją Obywatelską. Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na poparcie 35,1 proc. Polaków - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.
Zobacz wideo Karolina Lewicka analizuje sondaż wyborczy dla oko.press i TOK FM

Z sondażu wynika, że na najwyższym miejscu podium znalazło się Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z poparciem 35,1 proc. Polaków. Rządząca partia w porównaniu z ostatnim badaniem dla portalu przeprowadzonym 13 września - odnotowała wzrost poparcia o 1,8 pkt proc. 

Drugie miejsce - jak czytamy w piątek w Onecie - zajmuje Koalicja Obywatelska (KO). Ugrupowanie pod wodzą Donalda Tuska cieszy się poparciem 26,1 proc. wyborców. To mniej o 0,3 pkt proc. względem poprzedniego badania i 9 punktów procentowych mniej od Prawa i Sprawiedliwości. 

Na podium wróciła Konfederacja. Wskazało ją 9,9 proc. ankietowanych przez IBRiS, tj. mniej o 0,2 pkt proc. - Politycy tego ugrupowania decydują o losach rządu w nowym Sejmie - wynika z prognozy podziału mandatów - ocenił Onet.

Zgodnie z opublikowanym w piątek sondażem Trzecia Droga może liczyć na 9,2 proc. głosów (więcej o 1 pkt proc. względem poprzedniego badania). "Lewica, która w ubiegłym tygodniu pojawiła się na trzecim miejscu, tym razem wprowadziłaby kandydatów do Sejmu jako ostatnia, z poparciem 9,1 proc. (-2 pkt proc.)" - dodał portal.

Z obliczeń Onetu na podstawie sondażu IBRiS wynika, że rozkład mandatów w Sejmie wyglądałby następująco: PiS - 203, KO - 148, Konfederacja - 40, Trzecia Droga (Polska 2050+PSL) - 36, Lewica - 32, Mniejszość niemiecka - 1.

Portal przekazał też, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział 62,9 proc. ankietowanych. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 54,8 proc., a "raczej tak" - 8,1 proc. osób.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) w dniu 20 września 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Czy zamierzasz wziąć udział w jesiennych wyborach parlamentarnych?
Tak
91%
32329głosów
Nie
5%
1679głosów
Jeszcze nie wiem
4%
1464głosów

TOK FM PREMIUM