Kolejnemu rządowi PiS "puszczą wszystkie hamulce". "Będą chcieli osłabić lub nawet kupić TVN" [podkast DZIEŃ PO WYBORACH]

PiS ma bardzo ambitne plany na swoją trzecią z rzędu samodzielną kadencję u władzy - ocenił w podkaście "Dzień po wyborach" Wojciech Szacki z Polityki Insight. W trzecim odcinku wyobrażamy sobie scenariusz, w którym Zjednoczona Prawica w cuglach wygrywa wybory 15 października i dalej rządzi Polską.

TOK FM i Polityka Insight łączą siły, żeby w czasie tej gorącej kampanii wyborczej zastanowić się nad tym, co czeka nas w Polsce po 15 października. Polityczna fikcja pozwoli nam opowiedzieć, jakie możliwe scenariusze politycznej układanki mogą wydarzyć się w naszym kraju po wyborach do Sejmu i Senatu. O tym właśnie jest podcast "Dzień po wyborach". Słuchaj w TOK FM Premium - w poniedziałki i czwartki.

Jeżeli Zjednoczona Prawica po raz trzeci z rzędu wygra wybory, to zdaniem Wojciecha Szackiego z Polityki Insight, faworytem do objęcia fotela premiera jest znowu Mateusz Morawiecki. - Również z powodów symbolicznych. Jarosław Kaczyński będzie chciał mieć premiera, który jest dłużej szefem rządu, niż był nim Donald Tusk - ocenił analityk polityczny. Lider PO kierował rządem przez niemal siedem lat. Z kolei Mateusz Morawiecki objął stanowisko premiera sześć lat temu.

Kolejny gabinet PiS, choć będzie rządem kontynuacji, to według Szackiego w pierwszej kolejności skupi się na trzech rzeczach. Po pierwsze, co zapowiadał Jarosław Kaczyński w kampanii wyborczej, ma zostać dokończona "reforma" sądownictwa. - Chodzi przede wszystkim o spłaszczenie struktury wymiaru sprawiedliwości, co da PiS sposobność do dymisjonowania i przesuwania sędziów. Ostry konflikt z tym środowiskiem wybuchnie na nowo - podkreślał Szacki w podkaście "Dzień po wyborach".

Drugim ważnym krokiem, którym politycy Zjednoczonej Prawicy aż tak chętnie się nie chwalili do tej pory, będzie próba przejęcia mediów. - Na przykład ruchami kapitałowymi, bo mieliśmy już przejęcie dzienników Polskapresse przez Orlen. Teraz na fali sukcesu, PiS będzie chciał osłabić lub kupić TVN 24 czy całe TVN. Sięgnie też pewnie w jakiś sposób po portale, w których widzi swoich przeciwników. Ta zmiana ładu medialnego jest mu potrzebna, żeby nadal mieć przewagę. PiS jest bowiem jak sportowiec, który się starzeje i żeby osiągać ciągle te same wyniki, musi brać coraz więcej środków dopingujących - prognozował analityk Polityki Insight i dodawał, że nowy rząd PiS na pewno nie odpuści samorządom i dalej będzie grał na ich osłabienie.

Można być też pewnym, że kolejny rząd kierowany z tylnego siedzenia przez Jarosława Kaczyńskiego utrzyma antyunijny kurs. - Puszczą wszystkie hamulce. Po trzecim zwycięstwie z rzędu, kiedy będą mieli poczucie takie siły społecznej za sobą, odnowionego mandatu, będą grać ostro z Unią Europejską - wskazał gość Macieja Głogowskiego w podkaście "Dzień po wyborach".

A oto, jakimi jeszcze scenariuszami będziemy się zajmować:

28 września - rząd mniejszościowy PiS z poparciem Konfederacji

2 października - rząd mniejszościowy opozycji z poparciem Konfederacji

5 października - niewyłonienie rządu.

To świetna okazja, by zacząć słuchać! W TOK FM Premium czeka na Ciebie mnóstwo świetnych podcastów. A mieć je możesz taniej - na zawsze! >>>>

TOK FM PREMIUM