Centralny Rejestr Wyborców. Co warto wiedzieć i jak go znaleźć?

Centralny Rejestr Wyborców to nowość, wprowadzona w tym roku, po nowelizacji Kodeksu wyborczego. Co zmienia? Jak się do niego dostać i co można w nim znaleźć?
Zobacz wideo

Centralny Rejestr Wyborców ruszył 4 sierpnia. Zmienił przede wszystkim miejsce, w którym przechowywane są dane wyborców. Wcześniej znajdowały się w 2,5 tys. gminnych baz. Teraz są w jednej - centralnej - prowadzonej przez ministra cyfryzacji.  

Centralny Rejestr Wyborców. Jak wejść?

Aby dostać się do Centralnego Rejestru Wyborców, najprościej wejść na stronę mobywatel.gov.pl. Następnie trzeba się zalogować - na przykład za pomocą Profilu Zaufanego, e-dowodu lub aplikacją mobilną mObywatel.

Potem wybieramy opcję "Twoje dane", a dalej "Centralny Rejestr Wyborców". Logowanie trwa chwilę i warto to zrobić przed wyborami.  

W Centralnym Rejestrze Wyborców znajdziemy szereg ważnych informacji - między innymi o tym, jaki jest nasz okręg do Sejmu, jaki do Senatu, do którego obwodu jesteśmy przypisani i gdzie znajduje się lokal, w którym będziemy głosować.

W razie potrzeby - jeżeli coś się nie zgadza - możemy złożyć wniosek o zmianę danych. Możemy też na przykład zgłosić chęć głosowania przez pełnomocnika, głosowania korespondencyjnego, a także łatwo zmienić miejsce głosowania - jeżeli jesteśmy zameldowani w Warszawie, a w dniu wyborów będziemy w innej miejscowości. 

TOK FM PREMIUM