Donald Tusk pozwany w trybie wyborczym. Bezpartyjni Samorządowcy zarzucają mu kłamstwo

Bezpartyjni Samorządowcy złożyli pozew w trybie wyborczym przeciwko Donaldowi Tuskowi. "Liderzy dużych partii politycznych budują swoją kampanię na emocjach, atakach i kłamstwie" - czytamy w mediach społecznościowych ugrupowania.
Zobacz wideo Karolina Lewicka: "Trwa propagandowa okupacja naszego kraju"

Jak poinformowała Interia, pozew w trybie wyborczym wpłynął do Sądu Okręgowego w Legnicy. Bezpartyjni Samorządowcy zarzucają liderowi Koalicji Obywatelskiej, że kłamał na ich temat na jednym ze spotkań z wyborcami. Domagają się od lidera Platformy Obywatelskiej wygłoszenia przeprosin na pięciu wiecach wyborczych, w telewizji i mediach społecznościowych.

Jak czytamy na stronie Interii, Donald Tusk na wiecu wyborczym w Pile 21 września powiedział o Bezpartyjnych Samorządowcach, że to "przystawka PiS" i "pomocnicy Kaczyńskiego". – Dobrze wiemy, kto założył ten komitet, kto go finansuje. Ale nie wszędzie w Polsce ludzie to wiedzą. Wiecie, Bezpartyjni Samorządowcy to fajnie brzmi. To oni tam będą może Rafała Trzaskowskiego szukali na liście, tak? To jest przystawka PiS. Mówię o tym w sposób absolutnie odpowiedzialny. To jest komitet, który ma pomóc PiS dalej rządzić – mówił lider Koalicji Obywatelskiej, cytowany przez Interię.

I za te słowa Bezpartyjni Samorządowcy żądają przeprosin. "Nasze rosnące poparcie nie jest na rękę PiS, dlatego musieliśmy wygrać z TVP, która nas pomijała. Nie jest też na rękę PO, której lider kłamie na nasz temat. Zastanawia mnie, dlaczego to robi, skoro jego partyjny kolega Michał Szczerba za insynuacje o naszej współpracy z PiS przegrał z nami w sądzie" - napisał na Facebooku Krzysztof Maj, rzecznik prasowy Bezpartyjnych Samorządowców.

Sąd ma 24 godziny 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, sąd okręgowy rozpoznaje wniosek złożony w trybie wyborczym w ciągu 24 godzin. W ciągu następnych 24 godzin strony mają czas na złożenie zażalenia do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin. Od postanowienia sądu II instancji nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu. Publikacja sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin następuje najpóźniej w ciągu 48 godzin, na koszt zobowiązanego. W orzeczeniu sąd wskazuje medium, w rozumieniu prawa prasowego, w której ma nastąpić publikacja oraz termin publikacji.

Kim są Bezpartyjni Samorządowcy?

Bezpartyjni Samorządowcy są ugrupowaniem założonym przez grupę samorządowców z Dolnego Śląska. Liderują mu prezydent Lubina Robert Raczyński i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Wcześniej pod takim szyldem startowali w wyborach samorządowych. W tym roku zarejestrowali komitet ogólnopolski i wystawili listy wyborcze we wszystkich okręgach. Mogą liczyć, w zależności od pracowni przeprowadzającej sondaż przedwyborczy, na od 1,5 do 3,7 proc. głosów. Aby wejść do Sejmu komitet wyborczy, musi przekroczyć 5-procentowy próg poparcia.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Czy zamierzasz wziąć udział w jesiennych wyborach parlamentarnych?
Tak
91%
32329głosów
Nie
5%
1679głosów
Jeszcze nie wiem
4%
1464głosów

TOK FM PREMIUM