Nowy sondaż. Prawie wszystkim rośnie, tylko nie im. To koniec wielkiego boomu?

Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory - tak wynika z sondażu Ipsos dla TOK FM i OKO.press. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała nawet niewielki wzrost poparcia. Cieszyć - choć oczywiście niezupełnie - może się też Donald Tusk.
Zobacz wideo

Opinią publiczną w ostatnich tygodniach wstrząsnęła afera wizowa. Według polityków opozycji, od 2016 roku Polska wydała blisko 600 tys. wiz dla obywateli Afryki i Azji. Mogło przy tym dochodzić do korupcji. Jednak - jak wynika z sondażu Ipsos dla TOK FM i OKO.press - Prawo i Sprawiedliwość nie straciło przez to na popularności. 36 procent badanych wskazało, że zagłosowałoby w wyborach na partię Jarosława Kaczyńskiego. To wzrost o 1 punkt procentowy względem naszego ostatniego badania publikowanego 12 września.

Cieszyć może się Donald Tusk. Koalicję Obywatelską w sondażu wskazało 29 procent badanych, czyli o 3 punkty więcej niż poprzednio. W Sejmie znalazłaby się też Lewica z poparciem 10 procent ankietowanych. To wzrost o 2 proc. względem ostatniego badania. Trzecia Droga, która w poprzednim sondażu wylądowała pod progiem wyborczym, teraz doszlusowała do 8-procentowego poparcia. Do parlamentu weszliby też kandydaci Konfederacji. Na partię Mentzena i Bosaka chce głosować 7 procent badanych, czyli o 1 p.proc mniej niż w sondażu z 12 września.

Bezpartyjny Samorządowcy utrzymali ten sam poziom poparcia, w granicach błędu statystycznego, czyli 1 procent. Znacznie spadł odsetek niezdecydowanych wyborców. W sondażu Ipsos dla TOK FM i OKO.press z 12 września odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 14 procent badanych, a teraz taką odpowiedź wskazało 9 procent respondentów.*

Zapytaliśmy też Polaków, czy wybierają się na głosowanie 15 października. Chęć udziału w wyborach wyraziło 68 procent ankietowanych. Tutaj poziom zaangażowania wyborców jest niezmienny.

Sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.pressSondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press tokfm.pl

Sondaż na zlecenie TOK FM i OKO.press przeprowadzono metodą CATI (telefoniczny) w dniach 22-25 września na próbie około 1000 osób.

*Wynik nie sumuje się do 100 procent, tylko do 99 procent. Wynika to z metody liczenia przyjmowanej przez Ipsos, która zakłada podliczanie wyniku do siódmego miejsca po przecinku.

Czy weźmiesz udział w wyborach 15 października?

TOK FM PREMIUM