Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić i do kiedy? [ZASADY I TERMINY]

Jeśli w niedzielę wyborczą nie będzie cię w miejscu swojego stałego zameldowania, to nie oznacza, że nie możesz wziąć udziału w wyborach. Co zrobić i do kiedy, by 15 października oddać głos poza miejscem zamieszkania? Sprawdź najważniejsze informacje!
Zobacz wideo

Jednym ze sposobów na głosowanie poza miejscem zamieszkania jest pobranie odpowiedniego zaświadczenia, z którym potem można się udać do wybranego lokalu wyborczego.  

Aby takie zaświadczenie zdobyć, należy zgłosić się do dowolnego urzędu gminy - niekoniecznie tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Możemy wybrać urząd, do którego akurat mamy najbliżej. Tam składamy papierowy wniosek o wydanie zaświadczenia, które powinniśmy dostać od ręki. 

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, jest skreślany ze spisu wyborców, w którym został on początkowo ujęty. Co ważne - taki dokument jest wydawany tylko raz. Jeśli go zgubimy, nowego nie otrzymamy. 

Druga z opcji to złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania. Można to zrobić osobiście lub przez internet. Jeżeli decydujemy się pójść do urzędu - pamiętajmy, że musi to być urząd gminy czy też dzielnicy, na terenie której zamierzamy głosować. 

Jeśli zaś chcemy złożyć wniosek przez internet - najprościej wejść na stronę gov.pl, wybrać zakładkę "Meldunki i wybory", a następnie opcję "Zmień miejsce głosowania". Po zalogowaniu - za pomocą Profilu Zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel - zostaniemy przekierowani na stronę z odpowiednim formularzem.

Pamiętajmy - czas na zmianę miejsca głosowania mija 12 października.

TOK FM PREMIUM